Върховната банка на Русия разкри, че е започнала да тества проекта си за дигитална рубла и че от 2023 г. тя ще бъде въведена с нови функции.
Според документ, споделен от върховната банка, дигиталната рубла ще се използва като реален паричен разчет между физически лица и предприятия до 2023 г.
Банката заяви, че проектът ще се използва за свързване на „кредитни институции към платформата на дигитална рубла и за увеличаване на броя на наличните възможности за плащане и трансакции с помощта на смарт договори„.
Банката заяви, че планира да подходи внимателно към внедряването, за да не пропусне някое жизненоважно изпитание.
Междувременно целта на банката е да направи дигиталната валута използваема за физически лица, предприятия и правителството.
Банката отбеляза, че „поетапният процес на въвеждане на дигиталната рубла ще даде възможност на участниците на пазара да се адаптират към новите условия„.
Освен това банката се надява да разшири използването ѝ и извън страната. Тя планира да си сътрудничи с приятелски централни банки, за да може дигиталната рубла да улесни международните транзакции.
Банката също така иска през 2025 г. да се включат небанкови финансови институции и борси с интеграция в офлайн режим.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Пенсионните фондове остават заинтересовани в крипто
Регулаторната рамка на Русия в областта на криптовалутите остава мъглява. Президентът Владимир Путин наскоро подписа законопроект, забраняващ крипто плащанията в страната.
Докато Русия планира поетапно пускане на своята дигитална рубла, други държави също отбелязват стабилен напредък в проекта си за дигитална валута на централната банка (CBDC).
Южна Корея започна да тества своята национална дигитална валута през юли. Според съобщения в местни медии върховната банка е поканила няколко търговски банки, опериращи в страната, да участват в тестването.
Тайланд също наскоро започна проучване за проект за CBDC. Върховната банка на азиатската държава обаче настоя, че не емитира национална дигитална валута на дребно.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.