По време на конференция в сряда министърът на енергетиката на Саудитска Арабия принц Абдулазиз бин Салман потвърди, че сътрудничеството между Русия и Саудитска Арабия в областта на петрола в рамките на алианса ОПЕК+ продължава да бъде силно.
Той подчерта ангажимента на алианса да предприеме всички необходими мерки в подкрепа на пазара. В отговор на понижаващите се цени ОПЕК+ прилага съкращения на добива на петрол от ноември насам.
В опит да повишат цените Саудитска Арабия и Русия, най-големите износители на петрол в света, наскоро решиха да задълбочат съкращенията на доставките си на петрол. Този ход обаче имаше само краткотрайно въздействие върху пазара. В сряда фючърсите върху бенчмарка „Брент“ бяха на ниво $76.30 за барел, без значителни движения, което все още е под желания диапазон от $80-$100 за барел, необходим на повечето държави от ОПЕК за поддържане на балансирани бюджети.
Целта на ОПЕК е да постигне балансиран петролен пазар, който да служи на интересите както на потребителите, така и на производителите. Организацията заяви, че няма конкретна ценова цел. Междувременно Съединените щати, основен производител на петрол извън ОПЕК+, многократно са призовавали групата да увеличи производството, за да подкрепи световната икономика.
САЩ също така разкритикуваха сътрудничеството на Саудитска Арабия с Русия след нахлуването на последната в Украйна. Въпреки тези призиви Саудитска Арабия постоянно ги отхвърля. Принц Абдулазиз, изтъквайки неотдавнашните съвместни съкращения на добива на петрол, договорени от Русия и Саудитска Арабия заяви, че те за пореден път са доказали, че скептиците грешат.
Принц Абдулазиз обясни, че неотдавнашните действия, предприети от Саудитска Арабия и Русия, имат за цел да се справят с цинизма, който съпътства тяхното сътрудничество.
Министърът на енергетиката изрази задоволство от резултата, заявявайки: „Доста показателно е, че в понеделник ние излязохме не само с нашето удължаване на срока (за намаляване на добива на петрол)… но и с потвърждение от руска страна.“
Той направи тези забележки по време на Международния семинар на ОПЕК, на който се събраха изпълнителни директори от петролната индустрия и министри от ОПЕК и нейните съюзници. За отбелязване е, че достъпът на медиите до семинара беше ограничен за някои новинарски агенции.
След приключването на излъчването на семинара принц Абдулазиз e потвърдил, че ОПЕК+ се ангажира да направи „всичко необходимо“, за да подкрепи пазара, според източник, присъствал на срещата.
Международната агенция по енергетика очаква петролният пазар да се затегне през Втората половина на 2023 г., отчасти поради продължаващите съкращения, прилагани от ОПЕК+.
Министърът на енергетиката на Обединените арабски емирства Сухейл Ал Мазруей заяви, че допълнителните съкращения на петрола, въведени наскоро, би трябвало да са достатъчни за балансиране на петролния пазар.
Той отбеляза, че ОАЕ няма да допринесат за по-нататъшни съкращения, тъй като сегашното им ниво на производство вече е под капацитета. Мазруей също така подчерта необходимостта от привличане на нови държави за присъединяване към алианса поради липсата на инвестиции в много държави.
Източник: Reuters
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.