Русия няма официално да легализира дигиталните валути в близко бъдеще, според заключенията на участниците в дискусия, посветена на крипто регулацията.
В четвъртък, 25 юли, група руски официални лица и експерти обсъдиха регулирането на криптовалутите. Домакин на събитието бе пресцентърът на „Парламентарния вестник”.
Експертите стигнаха до заключението, че интегрирането на криптовалута във финансовата система на Русия е въпрос на далечно бъдеще. Първо, издаването на пари, различни от рублата, се счита за незаконно от Конституцията. Второ, финансовите регулатори са объркани относно произхода на Биткойн и неговите алтернативи. Те също се притесняват, че много престъпници могат да се възползват от криптовалутите.
Дискусията бе водена от сенатор Людмила Бокова, първи заместник-председател на комисията по конституционно законодателство и държавно строителство към Съвета на федерацията. Тя заяви:
Смятам, че е целесъобразно да не се притиска регулаторният процес, а да се анализира опитът на по-големите икономики. Нека видим как се прилага регулацията там и какви ползи или вреди може да получи една държава от въвеждането на такъв регламент.
Гости бяха Димитрий Захаров, член на Комисията за правна подкрепа на дигиталната икономика, която е част от Асоциацията на адвокатите на Русия, Михаил Биковски, член на тематичната работна група „Финтех” към Центъра за компетентност в областта на дигиталната икономика и Арсений Поярков, заместник-председател на Националната асоциация на дигиталната икономика.
По-долу може да видите цялата дискусия, като може да си нагласите Английски субтитри в настройките на видеото.
Въпреки това, Русия трябва да продължи да работи по законовите механизми за регулиране на криптовалутите. В противен случай икономиката може да загуби шанса да се развива в съответствие с прогресивните дигитални практики, наблюдавани в развитите страни.
Първата стъпка за създаване на правна рамка за криптовалутите беше направена по-рано тази година, когато законодателите приеха закона за „дигиталните активи“. Въпреки това, законопроекта не позволява използването на биткойн и други дигитални активи успоредно с националната валута. Засега копаенето на криптовалути също е незаконно.
Поканените експерти настояват за ускоряване на крипто-приятелското регулиране. Димитрий Захаров заяви, че Русия наистина се нуждае от регулиране и няма време да чака.
Той добави:
Не можем да преодолеем криптовалутите. Въпреки че те са тук за да останат, държавата все още не получава всички ползи, които новата дигитална икономика може да осигури.
Захаров заяви, че липсата на правилно регулиране на цифровите валути може да доведе до отлив на експерти и загуба на потенциални инвеститори.
Друга причина да се настоява за крипто регулацията е, че Русия може да се възползва от криптодобивните дейности благодарение на евтините си разходи за електроенергия.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.