Властите в Русия продължават играта на пинг понг в регулирането на криптовалути като Биткойн (BTC), дори след като са приели първия закон за крипто в страната.
Съобщава се, че руското министерство на финансите е предложило набор от изменения на закона „За цифровите финансови активи“ или DFA, който забранява много операции с крипто.
Според местната информационна агенция ‘Известия‘, предложените изменения предвиждат „пълна забрана за всякакви операции с виртуални пари за физически лица и индивидуални предприемачи“, с изключение на три сценария. Съобщава се, че министерството иска да забрани всички крипто транзакции, с изключение на получаването на активи чрез наследяване, производство по несъстоятелност и изпълнение.
Измененията имат за цел да забранят на миньорите да получават плащания за добив на криптовалута. „Самостоятелното крипто копаене е законно, но губи финансовата си стойност, тъй като плащането обикновено се обработва в Биткойн и Етериум“, съобщава „Известия“.
Последните новини внасят още повече объркване в настоящата правна ситуация на Русия с криптовалутите. След като Русия най-накрая прие законопроекта си за DFA през юли 2020 г., местните власти впоследствие заявиха, че регламентът ще бъде изложен в друг закон, наречен законопроект „За цифровата валута“ или DA. Докато законопроектът за DA се очаква да приеме в края на 2020 г., законът за DFA трябва да бъде приет през януари 2021 г., забраняващ плащанията, деноминирани в криптовалута в Русия.
В края на август 2020 г. руският телекомуникационен регулатор Roskomnadzor блокира най-големия уеб сайт, свързан с крипто, BestChange.ru. Предоставяйки агрегатор от около 400 местни уебсайта за крипто обмен, се твърди, че платформата разпространява информация за покупка или продажба на продукти с криптовалути като Биткойн. BestChange твърди, че никога не е предоставял информация за такива услуги.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.