Бивш следовател от Следствения комитет на Русия Марат Тамбиев се оказа в центъра на дело за подкуп на стойност около 1,000 BTC.
Конфискуваните Биткойн токени, открити в рамките на разследване на неправомерните му действия, привлякоха вниманието към корупцията в руските правоприлагащи органи.
Тамбиев, някога ключова фигура в Тверския район на Москва, беше признат за виновен, че е приел подкуп под формата на BTC, за да защити интересите на престъпен синдикат, който е разследвал.
Незаконната размяна е станала, когато Тамбиев се е съгласил да не конфискува незаконните активи на групата в замяна на подкуп. Според информацията по време на обиска на апартамента му в Москва властите са открили въпросните BTC на личните му устройства, включително хардуерен портфейл Ledger Nano X.
Случаят ескалира, когато Тамбиев бе осъден на 16 години затвор и глоба от 500 милиона рубли ($5.2 милиона) за действията си, като му бе отнет рангът на държавен служител и получи забрана да заема държавни длъжности в продължение на 12 години след освобождаването му.
В схемата за подкупи на Тамбиев е участвал не само той, но и негови колеги, включително Кристина Ляховенко, която получи деветгодишна присъда за приемане на подобни подкупи. Междувременно трето лице, Дмитрий Губин, което е участвало, остава на свобода.
В допълнение към сумата в Биткойн руските власти сега се опитват да конфискуват още активи, свързани с Тамбиев, включително недвижими имоти и други ценности, за които се смята, че са придобити по незаконен начин.
Robinhood Markets Inc. и свързаните с нея брокери-дилъри се съгласиха да уредят обвиненията, повдигнати от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), за нарушаване на федералните закони за ценните книжа.
Binance и нейният основател Чанпен Джао сега са във фокуса на колективен иск, след като Върховният съд на САЩ отказа да разгледа жалбата им на 13 януари.
Докато Доналд Тръмп се готви да встъпи в длъжност следващата седмица, съдбата на Рос Улбрихт, създател на Silk Road и ранен привърженик на Биткойн, виси на косъм.
Франсиер Обандо Пинило, пастор от щата Вашингтон, се сблъска с обвинение за предполагаема измама на над 1,500 души чрез крипто схема, наречена Solano Fi.