Бивш следовател от Следствения комитет на Русия Марат Тамбиев се оказа в центъра на дело за подкуп на стойност около 1,000 BTC.
Конфискуваните Биткойн токени, открити в рамките на разследване на неправомерните му действия, привлякоха вниманието към корупцията в руските правоприлагащи органи.
Тамбиев, някога ключова фигура в Тверския район на Москва, беше признат за виновен, че е приел подкуп под формата на BTC, за да защити интересите на престъпен синдикат, който е разследвал.
Незаконната размяна е станала, когато Тамбиев се е съгласил да не конфискува незаконните активи на групата в замяна на подкуп. Според информацията по време на обиска на апартамента му в Москва властите са открили въпросните BTC на личните му устройства, включително хардуерен портфейл Ledger Nano X.
Случаят ескалира, когато Тамбиев бе осъден на 16 години затвор и глоба от 500 милиона рубли ($5.2 милиона) за действията си, като му бе отнет рангът на държавен служител и получи забрана да заема държавни длъжности в продължение на 12 години след освобождаването му.
В схемата за подкупи на Тамбиев е участвал не само той, но и негови колеги, включително Кристина Ляховенко, която получи деветгодишна присъда за приемане на подобни подкупи. Междувременно трето лице, Дмитрий Губин, което е участвало, остава на свобода.
В допълнение към сумата в Биткойн руските власти сега се опитват да конфискуват още активи, свързани с Тамбиев, включително недвижими имоти и други ценности, за които се смята, че са придобити по незаконен начин.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.