Бивш следовател от Следствения комитет на Русия Марат Тамбиев се оказа в центъра на дело за подкуп на стойност около 1,000 BTC.
Конфискуваните Биткойн токени, открити в рамките на разследване на неправомерните му действия, привлякоха вниманието към корупцията в руските правоприлагащи органи.
Тамбиев, някога ключова фигура в Тверския район на Москва, беше признат за виновен, че е приел подкуп под формата на BTC, за да защити интересите на престъпен синдикат, който е разследвал.
Незаконната размяна е станала, когато Тамбиев се е съгласил да не конфискува незаконните активи на групата в замяна на подкуп. Според информацията по време на обиска на апартамента му в Москва властите са открили въпросните BTC на личните му устройства, включително хардуерен портфейл Ledger Nano X.
Случаят ескалира, когато Тамбиев бе осъден на 16 години затвор и глоба от 500 милиона рубли ($5.2 милиона) за действията си, като му бе отнет рангът на държавен служител и получи забрана да заема държавни длъжности в продължение на 12 години след освобождаването му.
В схемата за подкупи на Тамбиев е участвал не само той, но и негови колеги, включително Кристина Ляховенко, която получи деветгодишна присъда за приемане на подобни подкупи. Междувременно трето лице, Дмитрий Губин, което е участвало, остава на свобода.
В допълнение към сумата в Биткойн руските власти сега се опитват да конфискуват още активи, свързани с Тамбиев, включително недвижими имоти и други ценности, за които се смята, че са придобити по незаконен начин.
Бивш служител на Националната агенция за борба с престъпността (NCA) е осъден на пет години и шест месеца затвор, след като е откраднал 50 BTC – сега на стойност над £4.4 милиона – от криминално разследване, което е подпомагал.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…