Руската рубла претърпя драстичен спад, като на 27 ноември загуби 8.5% за един ден, достигайки 114.5 рубли за долар - най-ниската си стойност от март 2022 г. насам - преди да се възстанови леко.
През последната седмица тя се понижи с 11%.
Непосредствената причина за спада на рублата бе новата вълна от санкции на САЩ, но за слабостта допринесоха и структурни фактори. На 21 ноември САЩ наложиха санкции на 50 руски банки, включително на Gazprombank, която обслужва международните плащания за ключов износ на газ. Това доведе до ръст на търсенето на долари – проблем, който се натрупваше от известно време.
Няколко фактора подхраниха спада на рублата. Първо, доларът укрепваше спрямо други валути, а цените на петрола се понижиха след избирането на Доналд Тръмп в САЩ, което според очакванията на пазарите ще стимулира растежа и производството на петрол в САЩ. Второ, държавните разходи през четвъртото тримесечие бяха по-високи от обичайното, което доведе до излишък на рубли на пазара.
През октомври руското правителство разреши на износителите да репатрират една четвърт от валутните си приходи, което намали доларовото предлагане. Освен това затягането на санкциите срещу посредниците увеличи разходите по трансграничните транзакции, повишавайки цените на вноса и намалявайки приходите от износ, което допълнително отслаби руската валута.
И накрая, последният кръг от санкции засили търсенето на долари, тъй като пазарите очакват още по-голям недостиг в бъдеще.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.