BBC News Russia съобщи за търсенето на руската Федерална служба за финансов мониторинг да разработят начин да се проследяват крипто транзакции, особено Биткойн сделки.
Предполага се, че организацията търси да се справи с измамите и финансирането на тероризма чрез криптовалути и предложеното средство ще обедини фрагменти от информация за измами и ще помогне за свързването на подобни случаи.
Институтът за сигурност и анализ (SPI), който в миналото е разработи софтуера iRule за мониторинг, е получил договор за разработване на програмата за мониторинг на стойност 2,9 милиона долара. iRule е използвана не само от службата, но и от руски сили за сигурност и застрахователни компании.
Публичен документ описва инструмента като средство, което ще позволи проследяване на транзакции с криптовалути и потребители на крипто портфейли. Този софтуер ще може да разкрие името на потребителя, телефонния номер, кредитната карта, банкова сметка и подробности за транзакции, включително номер на портфейла.
Това не е голяма изненада, тъй като руското правителство винаги е имало особено отношение към криптовалутите от 2014 г. насам поради анонимността им, като заяви, че е правилно да бъдат обозначени като незаконни.
Бивш съветник на руския президент Путин в интернет Герман Клименко, който изигра ключова роля в блокирането на телеграмата в страната, говори с Би Би Си, като им разясни мнението на правителството за крипто.
Неговите думи:
Поради анонимността и невъзможността да се намерят източниците на транзакции, криптовалутите се използват в сива зона. Например, в Darkweb, за да купуват оръжия, наркотици или насилствени видеа. Законодателите в много страни са загрижени за това явление, което беше потвърдено от анализа, който проведохме от името на президента.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.