В петък Министерството на финансите на Русия представи окончателен законопроект за регулиране на криптовалутите в Русия.
Според доклад на “Комерсант”, законопроектът, озаглавен “За цифровата валута”, съдържа подробна регулаторна рамка за циркулацията на криптовалути и за първи път “разглежда добива в детайли”, отваряйки нови възможности за Биткойн миньорите, които в момента попадат в регулаторната сива зона.
Освен че предоставя правна рамка за обръщението и емитирането на криптовалути, законопроектът въвежда и изисквания за сертифициране, идентификация и счетоводство за лица, които биха искали да открият бизнес с цифрови активи в Русия.
В законопроекта се казва, че цифровата валута може да се приема “като платежно средство, което не е парична единица на Руската федерация”. Законопроектът признава други криптовалути като законно приети инвестиционни средства.
Законът очертава изискванията към фирмите, които възнамеряват да извършват бизнес с цифрови активи. Оператор на обмен например трябва да има минимален оборотен капитал от най-малко 30 милиона рубли или $36 милиона, за да получи лиценз за работа.
От друга страна, оператор на платформа за цифрова търговия, който желае да се занимава с циркулация на виртуална валута, трябва да разполага с поне 100 милиона рубли или $120 милиона.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн наближава ключов момент – ето какво може да предстои
Законопроектът обаче поставя двата оператора под строги правила, включително изготвяне на годишни отчети, изисквания към управителните органи, вътрешен одит и контрол, както и създаване на отделно структурно звено. Някои от настоящите правила се разглеждат като неудобни и твърде пагубни за операторите на цифрови активи от различни крипто ентусиасти.
Според блокчейн адвоката Михаил Успенски правила като изискването за съхраняване на регистри на собствениците на цифрови валути и задължителното сертифициране на електронни портфейли са “изключително завишени” и могат да обезкуражат доставчиците на цифрови активи да стартират работа там.
Законопроектът в петък идва когато правителството внесе в държавната дума проект на закон, който предвижда данък върху сделките с цифрови активи. Ако документът бъде приет, за руските организации, притежаващи цифрови активи, данъкът върху дохода ще бъде 13%, а за чуждестранните компании ще бъде 15%.
Въпреки твърдата позиция на централната банка на Русия по отношение на криптовалутите, изглежда има промяна, особено с продължаващите санкции срещу Русия за нахлуването в Украйна.
Банковите регулатори на САЩ внесоха нова яснота за това как финансовите институции трябва да се справят с попечителството на криптовалути.
Съединените щати навлязоха в ключова седмица за крипто индустрията, тъй като законодателите и защитниците на дигиталните активи се подготвят за това, което се нарича „“Крипто седмица“.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.