НАЧАЛО Регулации

Русия се насочва към приемане на крипто с нов законопроект

18.04.2022 11:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Русия се насочва към приемане на крипто с нов законопроект

В петък Министерството на финансите на Русия представи окончателен законопроект за регулиране на криптовалутите в Русия.

Според доклад на “Комерсант”, законопроектът, озаглавен “За цифровата валута”, съдържа подробна регулаторна рамка за циркулацията на криптовалути и за първи път “разглежда добива в детайли”, отваряйки нови възможности за Биткойн миньорите, които в момента попадат в регулаторната сива зона.

Освен че предоставя правна рамка за обръщението и емитирането на криптовалути, законопроектът въвежда и изисквания за сертифициране, идентификация и счетоводство за лица, които биха искали да открият бизнес с цифрови активи в Русия.

В законопроекта се казва, че цифровата валута може да се приема “като платежно средство, което не е парична единица на Руската федерация”. Законопроектът признава други криптовалути като законно приети инвестиционни средства.

Законът очертава изискванията към фирмите, които възнамеряват да извършват бизнес с цифрови активи. Оператор на обмен например трябва да има минимален оборотен капитал от най-малко 30 милиона рубли или $36 милиона, за да получи лиценз за работа. 

От друга страна, оператор на платформа за цифрова търговия, който желае да се занимава с циркулация на виртуална валута, трябва да разполага с поне 100 милиона рубли или $120 милиона.

ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн наближава ключов момент – ето какво може да предстои

Законопроектът обаче поставя двата оператора под строги правила, включително изготвяне на годишни отчети, изисквания към управителните органи, вътрешен одит и контрол, както и създаване на отделно структурно звено. Някои от настоящите правила се разглеждат като неудобни и твърде пагубни за операторите на цифрови активи от различни крипто ентусиасти.

Според блокчейн адвоката Михаил Успенски правила като изискването за съхраняване на регистри на собствениците на цифрови валути и задължителното сертифициране на електронни портфейли са “изключително завишени” и могат да обезкуражат доставчиците на цифрови активи да стартират работа там.

Законопроектът в петък идва когато правителството внесе в държавната дума проект на закон, който предвижда данък върху сделките с цифрови активи. Ако документът бъде приет, за руските организации, притежаващи цифрови активи, данъкът върху дохода ще бъде 13%, а за чуждестранните компании ще бъде 15%.

Въпреки твърдата позиция на централната банка на Русия по отношение на криптовалутите, изглежда има промяна, особено с продължаващите санкции срещу Русия за нахлуването в Украйна.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Едва 30% от юридсикциите по света са започнали да регулират криптовалутите

Към юни 2023 г. по-малко от 30 % от световните юрисдикции са инициирали регулации, отнасящи се до крипто секторът, според Т. Раджа Кумар, президент на Групата за финансови действия (FATF), в интервю за CoinDesk.

29.03.2024 12:00 2 мин. четене

Важно решение по делото между Coinbase и SEC – какво следва

След като съдия Файла отхвърли искането на Coinbase Inc. за прекратяване на съдебното дело на Комисията по ценни книжа и борси (SEC), вниманието се насочва към следващите стъпки в съдебното производство.

28.03.2024 18:00 2 мин. четене

Великобритания издава предупреждение за меме криптовалутите

Органът за финансов надзор на Обединеното кралство (FCA) засилва регулаторния си фокус върху “финфлуенсърите”, които се занимават с популяризирането на меме монети, с цел да регулира маркетинговите практики, свързани с тези спекулативни дигитални активи.

28.03.2024 13:00 2 мин. четене

Русия и нуждата от регулация на криптовалутите

Министърът на финансите на Русия Антон Силуанов наскоро разгледа сложните въпроси, свързани с регулирането на криптовалутите и тяхното приемане в страната.

28.03.2024 10:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.