Русия отново е в центъра на вниманието след неотдавнашните проблеми с либийския динар, които либийските власти отдават на ръста на фалшивите банкноти, за които се твърди, че са свързани с Русия.
Наскоро анализирани митнически данни разкриват, че Русия е прехвърлила $2.3 милиарда в брой към Москва, като Турция и ОАЕ са улеснили тези трансфери в условията на санкциите. Интересно е, че произходът на повече от половината от тези пари остава неясен.
Въпреки стремежа на Кремъл да популяризира китайския юан, много руснаци все още предпочитат да държат долари и евро за своята сигурност. Дмитрий Полевой от Astra Asset Management твърди, че доларът продължава да бъде предпочитана валута сред руснаците.
Този факт подчертава разминаването между официалната икономическа политика на Русия и практическия избор на нейните граждани. Голямото търсене на чуждестранни пари в брой се обуславя от необходимостта от пътуване и спестявания.
Освен това легализирането на добива на Биткойн от страна на президента Путин представлява ход за преодоляване на финансовите бариери. Неотдавнашното председателство на Русия на Съвета за сигурност на ООН също бе използвано за насърчаване на „многополюсен свят“ и оспорване на господството на американския долар, което съвпада с целите на държавите от БРИКС.
Известен анализатор и трейдър е оптимист, че основните печалби на сегашния бичи крипто пазар все още предстоят.
В неотдавнашна дискусия пред Bloomberg главният изпълнителен директор на Tether Паоло Ардоино изтъкна мотивите за избора на златото като обезпечение за новия им синтетичен долар aUSDT.
Понастоящем крипто пазарът е свидетел на значителна промяна в ликвидността, тъй като инвеститорите прехвърлят големи суми капитал в стабилни монети на фона на нарастващата несигурност.
БРИКС се подготвя за срещата на върха през 2024 г., която може да се окаже най-ключовата в историята му.