Ескалиращият конфликт в Украйна предизвика вълни в целия свят и доведе до срив на руската рубла до рекордно ниски нива на фона на наказателните санкции от Запада.
В отговор на мерките, предприети в чужбина, депутатът от Държавната дума от Комунистическата партия на Руската федерация (КПРФ) Николай Арефиев разкри, че средствата, предоставени от руски жители, ще бъдат използвани в случай на нов икономически срив, се казва в изявление към news.ru.
Арефиев каза:
Ако блокират всички средства, които са в чужбина, тогава правителството няма да има друг избор, освен да изземе всички депозити на населението – има около 60 трилиона рубли – за да се измъкне от ситуацията.
По отношение на златото и чуждестранната валута, Русия сега притежава около $640 милиарда резерви извън страната. Освен това 14 трилиона рубли ($158 милиарда) и още $470 милиарда богатство на олигарси се съхраняват в чуждестранни банкови сметки.
Ако тези средства бъдат конфискувани, Русия има за цел да използва парите, за да наложи преструктуриране на икономиката си. На въпроса дали ще върнат тези пари на хората си, Арефиев заяви:
Ще минат пет поколения, докато държавата се изплати, дотогава инфлацията ще погълне всичко това.
За да запазят парите си в безопасност, руснаците биха могли да ги изтеглят и да ги поставят в по-сигурен актив.
Прочети Още: Bitcoin се задържа над $38,000 след ядреното предупреждение на Путин
Това може да е шанс за криптовалути като Bitcoin да спасят руснаците от собственото им правителство. Въпреки че много защитници на криптовалутата виждат BTC като хедж срещу инфлацията, всичко това ще защити хората, тъй като правителството не може да изземе самата криптовалута.
Изглежда, че все повече руснаци се обръщат към криптовалутите поради анонимността и децентрализацията, която осигурява, като се има предвид, че комунистическата партия на Руската федерация няма да има достъп до техните средства.
Освен това гражданите ще имат възможността да продават активите си на печалба, когато е подходящ моментът, или да изтеглят парите навсякъде по света, където крипто не е ограничено от никакви закони.
Предвид нарастващите финансови санкции срещу Русия, борсите за криптовалути Binance и Kraken заявиха, че няма да замразяват акаунти за обикновени потребители, базирани в страната.
Докато фондовият пазар достига безпрецедентни върхове, акциите на технологичните компании са подложени на значителен натиск от страна на продавачите, като през последния месец изходящите потоци надхвърлиха $4 милиарда, което според Bank of America Global Research представлява най-големият отлив на технологични компании от 2002 г. насам.
В светлината на победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ главният изпълнителен директор на Binance Ричард Тенг изрази оптимизъм за бъдещето на криптовалутите в Америка, като нарече това потенциална „златна ера“ за сектора.
Бившият президент Доналд Тръмп ще влезе отново в Белия дом през януари, след като спечели президентските избори.
Bank of America се подготвя за потенциално мащабни финансови последици поради продължаващите регулаторни предизвикателства.