Ерик Теден, новоназначеният заместник-председател на Съвета на надзорниците на Европейския орган за ценни книжа и пазари (ESMA), призова регулаторите в целия Европейски съюз да наложат пълна забрана за копаене на криптовалута чрез алгоритъма за доказателство за работа (PoW) в скорошно интервю с Financial Times.
Той предложи да се даде предимство на доказателството за залог (PoS), алтернативен алгоритъм за консенсус, който се счита за по-енергийно ефективен:
Решението е да се забрани доказателство за работа. Доказателството за залога има значително по-нисък енергиен профил.
Теден разглежда добива на Биткойн като пречка за постигане на целите за климата на Парижкото споразумение.
Той обаче поясни, че не се застъпва за пълната забрана на криптовалутите.
Биткойн е бил безмилостно критикуван за неблагоприятното си въздействие върху околната среда от години, но забраната на добива в Китай допринесе за екологизирането на най-голямата криптовалута.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Сингапур налага ограничения на крипто рекламите
Според проучване, публикувано наскоро от Биткойн Майнинг Съвета (BMC), делът на възобновяемата енергия, използвана за добив на Биткойн, се е увеличил до 58.5% от четвъртото тримесечие.
Теден обаче твърди, че Биткойн сега се заема с възобновяема енергия в Швеция, родната му страна, като по този начин се превръща в „национален проблем„:
Биткойн вече е национален проблем за Швеция поради количеството възобновяема енергия, отделена за копаене.
Консумацията на енергия за добив на Биткойн (BTC) също става все по-спорен въпрос в САЩ, които наскоро се очертаха като най-големият център за добив в света след забраната в Китай.
Подкомисията за надзор и разследвания на Камарата на представителите на САЩ по енергетиката ще проведе изслушване за добив, базиран на доказателство за работа, този четвъртък. Публикуваният от комисията меморандум обрисува доста негативна картина на индустрията, сочеща прекомерна консумация на енергия, емисии на CO2 и електронни отпадъци. Освен това позиционира доказателството за залог като по-чиста алтернатива.
Главният изпълнителен директор на Bitfury Брайън Брукс и други участници в индустрията се появиха в списъка на свидетелите.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.