Начало » Русия извършва едва 10% от търговията си с петрол в долари

Русия извършва едва 10% от търговията си с петрол в долари

01.12.2023 11:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Русия извършва едва 10% от търговията си с петрол в долари

През февруари 2022 г. Белият дом наложи санкции на Русия след нахлуването ѝ в Украйна. Тези санкции оказаха значително въздействие върху икономиката на Русия, предизвиквайки смущения в глобалната ѝ търговия, особено в зависимостта ѝ от щатския долар при международните транзакции.

Въпреки това в стратегически ход БРИКС се намеси в помощ на Русия, като инициира усилия за дедоларизация. Те започнаха да използват местни валути за плащанията за суров петрол, като изместиха доминиращата роля на щатския долар.

Членовете на БРИКС като Китай, Индия, Саудитска Арабия и ОАЕ пренасочиха плащанията си за петрол към китайския юан, когато търгуваха с Русия, вместо да използват щатския долар. Тази промяна позволи на Русия да изнася суров петрол за страните от БРИКС и други развиващи се страни, без да зависи от щатския долар. Значителна част от трансграничните транзакции се уреждаха с валути като китайския юан и рублите.

Освен това Саудитска Арабия се възползва от ситуацията, като получаваше руски петрол с отстъпка и го разпространяваше в Европа. Налагането на санкции доведе до намаляване на цените на руския суров петрол, от което се възползваха различни държави. Индия например успя да спести около $7 милиарда годишно, като предпочете да плаща за петрола в местни валути вместо в щатски долари.

Даването на предимство на местните валути пред щатския долар от страните от БРИКС допринесе за укрепването на съответните им икономики. Съществуват опасения относно потенциалното въздействие върху различни сектори в САЩ, ако БРИКС реши да спре да използва долара, което подчертава значението на тази промяна.

Доклади посочват, че Русия извършва само малка част, по-малко от 10%, от транзакциите си, използвайки щатски долар за продажба на петрол, като по-голямата част се урежда в местни валути като китайския юан и руската рубла.

Освен това Съветът за сътрудничество в Персийския залив (ССПЗ) заяви намерението си да осъществява бизнес с Русия, използвайки местни валути, което допълнително подкрепя икономическата устойчивост на Русия срещу санкциите на САЩ.

Както БРИКС, така и ССПЗ изиграха решаваща роля, за да могат Русия да продължи да търгува с петрол, без да зависи от щатския долар. Следователно изглежда, че Русия ефективно е преодоляла санкциите на САЩ с подкрепата на други развиващи се страни.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

ОАЕ одобри Bitcoin Suisse за крипто операции в страната

Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.

22.05.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Crypto.com получи одобрение от ЕС за предлагане на регулирани крипто деривати

Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.

22.05.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

БРИКС: Бразилия отхвърля за момента дедоларизацията – какви са причините?

Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.

22.05.2025 10:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Директорът на JPMorgan с предупреждение към пазара

Въпреки силното възстановяване на S&P 500, главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън счита, че инвеститорите може да пренебрегват предупредителните сигнали, които биха могли да означават проблеми за икономиката.

22.05.2025 6:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.