Според неотдавнашен доклад между Русия и ислямските държави се водят дискусии относно дедоларизацията и състоянието на световната финансова система.
Алексей Оверчук, заместник министър-председател на Русия заяви, че тези разговори са част от по-широко разглеждане на настоящите глобални промени.
Дневният ред се фокусира основно върху дедоларизацията, финансовата автономия, промишленото производство, енергийната сигурност и продоволствената сигурност.
Оверчук подчерта, че тези глобални промени, включително процесите по дедоларизация и създаването на независима финансова система, оказват влияние върху отношенията между Русия и ислямските държави.
Тази всеобхватна програма разкрива обещаващо бъдеще със значителни положителни перспективи за отношенията на Русия с ислямските държави.
Правителството участва активно в подпомагането на по-нататъшното развитие в тази насока.
След поредица от международни санкции, наложени заради действията ѝ в Украйна, Русия разшири финансовите си връзки с Иран.
Forbes съобщи, че VTB, втората по големина руска банка, наскоро е открила представителство в Иран, а две ирански банки се подготвят да открият физически клонове в Русия.
Александър Новак, заместник министър-председател на Русия разкри, че приблизително 80% от взаимните разплащания между Русия и Иран вече се извършват в риали и рубли, а не в щатски долари.
Според доклад на Bloomberg Мексико е една от 19-те държави, които са проявили интерес да се присъединят към БРИКС. Въпреки това от Мексико все още не са подали официалното си заявление за присъединяване към алианса.
Благодарение на нарастващото търсене на технологии за изкуствен интелект, Nvidia за кратко се присъедини към клуба на компаниите с пазарна капитализация от трилион долара.
В сряда Уилям Руто, президентът на Кения, представи нова инициатива за справяне с кризата с долара, която включва приемане на стратегия за закупуване на петрол с националната валута – кенийския шилинг.
На фона на нарастващите опасения на експерти и инвеститори относно предстоящ икономически спад, през последните пет десетилетия се наблюдава все по-голямо съвпадение на водещите икономически показатели, което показва голяма вероятност от глобална рецесия в близко бъдеще.