Робърт Кийосаки, известен инвеститор и автор на книгата „Богат татко, беден татко“, наскоро сподели мнението си за продължаващия дебат между Биткойн (BTC) и златото.
Той се забавлява на дискусиите на високо равнище за това кой актив е по-добър, като ги отхвърля като разсейване. За Кийосаки истинският проблем не е самият дебат, а по-широките сили, които действат, по-специално как хората са подвеждани от правителството. Размишлявайки върху преживяванията си от 1965 г., той си спомня, че за първи път е забелязал обезценяването на сребърните монети с медни, което го е накарало да повярва, че хората са дезинформирани и експлоатирани от правителството.
Кийосаки взе на прицел и хората с висши академични степени, като с чувство за хумор нарече докторите на науките „бедни, безпомощни и отчаяни“. Той твърди, че истинският път към финансовия успех се крие в предприемането на действия – инвестиране в реални активи като злато, сребро или Биткойн – вместо да се разчита на академични теории. Кийосаки подчерта, че макар инвестирането да не води до бързо забогатяване, то ще помогне за увеличаване на финансовите познания и богатството с течение на времето.
Размишлявайки върху собствения си път, Кийосаки сподели как през 1965 г. започва да крие истински пари, тъй като разпознава недостатъци във валутната система. Това прераства в дългосрочната му стратегия за натрупване на злато и сребро, която продължава през целия му живот. През 1985 г. той разширява инвестициите си, включвайки златни и сребърни мини, а днес притежава и Биткойн.
Кийосаки критикува и американския долар, наричайки го „фалшиви пари„. Той свързва това със закона на Грешъм, който гласи, че когато в обръщение влязат по-печатани пари, те изтласкват по-ценните. За авторът американският долар е пример за тази непълноценна валута, като истинските пари като златото и BTC се „крият“ от системата.
Вместо да избира един актив за сметка на друг, Кийосаки се застъпва за балансиран подход, подкрепяйки както златото, така и Биткойн. За разлика от икономисти като Питър Шиф, които се противопоставят на водещия дигитален актив, Кийосаки вижда стойност и в двата актива. Той последователно призовава последователите си да инвестират в материални активи, вместо да спестяват в обезценяващи се валути.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Рекордните стойности на Биткойн възродиха пазарния оптимизъм, но за разлика от краткотрайния скок, наблюдаван през януари, сегашното рали изглежда е изградено върху по-твърда основа.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.