Robinhood решиха да се откажат от плановете си да станат банка. Пионерът в търговията на криптовалути и акции, който не взима комисионна, оттегли заявлението си до валутната контролно-ревизионна служба.
Оценявайки се на зашеметяващите $7,6 милиарда, Robinhood започна нова ера, разтърсваща статуквото с безкомисионна търговия през 2013 г. Всъщност имаше такова огромно въздействие, че предизвика развити брокерски фирми като Fidelity и Charles Schwab също да намалят техните такси.
Но се оказва, че не е толкова лесно да се разрие света на банкирането, колкото много финтех стартъпи смятат.
Няколко млади компании, включително Square на Джак Дорси и банковия стартъп за мобилни телефони Varo Money, разчитаха на специална банкова харта, която им разреши да работят като банки.
Това обаче бе отменено миналия месец, след като федерален окръжен съд в Ню Йорк постанови, че валутната контролно-ревизионна служба не разполага с правомощията да издава такива лицензи. Ако финтех стартъпите искат да работят като банки, те ще трябва да преминат през същия строг контрол, какъвто е бил при съществуващите институции за финансови услуги.
Източник, запознат с въпроса, коментира пред CNBC, че оттеглянето на заявлението на Robinhood е доброволно и няма да повлияе на продуктовите планове на компанията.
Robinhood ще продължи да се фокусира върху увеличаване на участието си във финансовата система и предизвикателството да обслужва по-добре всички … Ние ценим усилията и сътрудничеството на всички страни, с които работихме през целия този процес.
Според CNBC обаче, ако компанията беше предприела по-прагматичен подход, нещата можеха да се окажат по различен начин. Robinhood неправомерно планира да открие разплащателна и спестовна сметка с 3% лихва (по-скоро твърде публично).
Това е червен флаг на американските сенатори, които изразиха своята загриженост по отношение на тръговската платформа и други финтех компании, които избягват необходимия регулаторен контрол.
Докато изтеглянето на заявлението осветява борбата на финтех за подриване на съществуващите банки, малко вероятно е Robinhood да бъдат спрени.
В крайна сметка има и друг начин. Не е рядкост Уолстрийт да си партнира със Силициевата долина в наши дни. Вземете за примери Apple и Goldman Sachs или Google и Citi. Едната страна управлява депозитите на клиентите, докато другата се грижи за потребителското изживяване и избягва да се ангажира с регулациите. И двете страни печелят.
Mastercard задълбочава участието си в крипто пространството с нова глобална инициатива, която ще позволи на потребителите да харчат стабилни монети толкова лесно, колкото и фиатните валути.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.