Две масивни борси изглеждат готови за сливане, тъй като източниците разкриват, че “Charles Schwab” ще купи “TD Ameritrade” за 26 милиарда долара.
Позовавайки се на неназовани източници, репортерът на “FOX Business”, Мария Бартиромо, нарече сливането “свършена сделка”, намеквайки, че е неофициално потвърдена.
Очаква се официалното съобщение скоро.
Цената на акциите и на двете компании днес се изстреля преди старта на пазара. CNBC съобщава, че акциите на TD Ameritrade нарастват с 27%, а тези на Schwab – с 14%.
Според основателя на Schwab, Чарлз Шуаб, сливането е “логично заключение”, като се има предвид засилената конкуренция сред брокерските дружества за намаляване на търговските им такси.
През октомври, Schwab елиминира таксите за комисионна, подтиквайки както Fidelity, така и TD Ameritrade да направят същото. Елиминирането на таксите изглежда ще повлияе на рентабилността на Schwab в краткосрочен план. Прогноза, направена по това време, изчисли, че този ход ще намали около три или четири процента печалбата, което възлиза на около 90 милиона долара на тримесечие.
Новите клиенти обаче се трупат бързо. През октомври, Charles Schwab отчита 142,000 нови регистрации на платформата си. Това доведе общите клиентски активи на фирмата до връх от 3,85 трилиона долара.
Въпреки че новото сливане може да осигури по-голяма експозиция на Биткойн фючърсни продукти, все още не е ясно какво влияние ще има това върху пазара.
Въпреки че наличието на големи имена като TD Ameritrade, Fidelity и Междуконтиненталната борса (ICE), предлагащи всеки продукт на Биткойн, несъмнено е положително по отношение на информираността за криптовалутата. Повечето фючърсни продукти са уредени в брой, което означава, че търговецът няма как да получава BTC. Те функционират като начин да заложите за движението на цените, без в действителност да имате излагане към основния актив.
В интернет е пълно със спекулации за въздействието на Биткойн фючърсите. Мнозина твърдят, че продуктите могат да се използват за потискане на цената на актива.
През септември, изследователите, цитирани от “Forbes”, наблюдават постоянен спад на цените, настъпващ в периода преди уреждането на фючърсите на CME Group. Бендик Норхайм Шей, от “Arcane Research”, направи следния коментар за откритията:
“Статистически е много малко вероятно спада на цената, преди уреждането на CME, да бъде просто съвпадение…. Тези фючърсни договори са оптимизирани за манипулации … никога не се обменят действителни биткойни. Това е просто пазар, търгуван с долари.”
Хашрейтът в мрежата на Биткойн е спаднал с 3.5% от средата на юни, което е най-рязкото понижение на изчислителната мощност от юли 2024 г.
Нови данни за личните потребителски разходи (PCE) — предпочитаният индекс за инфлация на Федералния резерв — показват, че инфлацията бележи ръст през май, което може да отложи дългоочакваното понижение на лихвите от Фед до септември или по-късно.
Според най-новите данни, Биткойн официално изпревари Alphabet (майка компания на Google) в глобалната класация на активите, като се превърна в шестия най-ценен актив в света.
Филип Лафон, милиардерът зад Coatue Management, започва да се съмнява в позицията си спрямо Биткойн.