Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Банката на Литва потвърди в понеделник, че е поискала разяснения относно токенизацията на акции на известни частни компании като OpenAI и SpaceX. Предложението на Robinhood, представено на потребителите в ЕС на 30 юни, позволява инвестиции в токенизирани акции – дигитални представителства на акции – чрез блокчейн технологията.
Гиедриус Шникуас, говорител на литовската централна банка, заяви пред CNBC, че властите преразглеждат както структурата на токените, така и начина, по който се предлагат на пазара. „Свързахме се с Robinhood и очакваме разяснения относно структурата на токените на OpenAI и SpaceX, както и относно свързаната с тях комуникация с потребителите“, каза той.
Банката подчерта, че информацията за инвеститорите трябва да бъде предоставяна на „ясен, справедлив и не подвеждащ език“ и заяви, че няма да бъде взето окончателно регулаторно решение, докато Robinhood не отговори.
Като основен регулатор на европейските операции на Robinhood, Банката на Литва наблюдава лицензираните дейности на компанията като брокер и доставчик на крипто активи в рамките на ЕС.
Разследването следва опасенията, изразени от OpenAI миналата седмица, след като компанията публично се дистанцира от продукта за токенизация на Robinhood. Въпреки че офертата е позиционирана като начин за потребителите да инвестират в токенизирани акции на известни компании, включително такива, които не се търгуват публично, остават въпроси дали базовите активи са законно достъпни или дори разрешени за такова третиране.
Robinhood все още не е публикувала отговор на искането на регулаторния орган или на изявлението на OpenAI. Ситуацията подчертава нарастващото напрежение между иновациите във финтех сектора и финансовия надзор в ЕС, особено с все по-голямото разпространение на токенизираните финансови инструменти в областта на дигиталните инвестиции.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.