Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Банката на Литва потвърди в понеделник, че е поискала разяснения относно токенизацията на акции на известни частни компании като OpenAI и SpaceX. Предложението на Robinhood, представено на потребителите в ЕС на 30 юни, позволява инвестиции в токенизирани акции – дигитални представителства на акции – чрез блокчейн технологията.
Гиедриус Шникуас, говорител на литовската централна банка, заяви пред CNBC, че властите преразглеждат както структурата на токените, така и начина, по който се предлагат на пазара. „Свързахме се с Robinhood и очакваме разяснения относно структурата на токените на OpenAI и SpaceX, както и относно свързаната с тях комуникация с потребителите“, каза той.
Банката подчерта, че информацията за инвеститорите трябва да бъде предоставяна на „ясен, справедлив и не подвеждащ език“ и заяви, че няма да бъде взето окончателно регулаторно решение, докато Robinhood не отговори.
Като основен регулатор на европейските операции на Robinhood, Банката на Литва наблюдава лицензираните дейности на компанията като брокер и доставчик на крипто активи в рамките на ЕС.
Разследването следва опасенията, изразени от OpenAI миналата седмица, след като компанията публично се дистанцира от продукта за токенизация на Robinhood. Въпреки че офертата е позиционирана като начин за потребителите да инвестират в токенизирани акции на известни компании, включително такива, които не се търгуват публично, остават въпроси дали базовите активи са законно достъпни или дори разрешени за такова третиране.
Robinhood все още не е публикувала отговор на искането на регулаторния орган или на изявлението на OpenAI. Ситуацията подчертава нарастващото напрежение между иновациите във финтех сектора и финансовия надзор в ЕС, особено с все по-голямото разпространение на токенизираните финансови инструменти в областта на дигиталните инвестиции.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.