Уорън Бъфет, известна фигура в инвестирането, често е споделял мнението си за златото, като обикновено изразява липса на ентусиазъм по отношение на благородния метал.
Бъфет постоянно подчертава значението на инвестирането в активи, които генерират доход, като акции, облигации, недвижими имоти и производствени предприятия като ферми. Той често подчертава, че за разлика от тези активи златото не носи никаква производствена стойност.
За разлика от него Робърт Кийосаки, известен с бестселъра си „Богат татко, беден татко„, е на друго мнение. Той е привърженик на златото като инвестиция, като често изтъква ефективността му като средство за предпазване от икономическа несигурност и инфлация, като го предпочита пред акциите.
По време на интервю с Владислав Любовни, Кийосаки отговори на гледната точка на Бъфет, като показа сребърен долар от 1964 г., подчертавайки неговата вътрешна стойност поради съдържанието на сребро, което надвишава номиналната му стойност.
Позицията на Кийосаки клони към недоверие към инвестиционните стратегии на Бъфет, предполагайки, че той инвестира предимно чужди средства, а не свои собствени. Авторът се застъпи за самоувереност при вземането на инвестиционни решения и намекна, че не се доверява на методите на Бъфет.
Бъфет, който е широко признат за своя инвестиционен успех, е постигнал забележителни печалби чрез Berkshire Hathaway през годините, надминавайки индекса S&P 500. Въпреки това за инвеститорите, които търсят диверсификация отвъд фондовия пазар, обмислянето на потенциала на благородните метали като златото може да бъде разумно.
Златото в миналото е служило като сигурен актив и надеждно средство за съхранение на стойност по време на икономическа нестабилност и инфлационни периоди. Дори компанията на Бъфет е инвестирала за кратко в голяма златодобивна компания, Barrick Gold Corp, през 2020 г., въпреки че това не е било дългосрочен ангажимент, тъй като по-късно Berkshire продава всичките си дялове в Barrick до края на същата година.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
След експлойта от 14 април, който наруши работата, KiloEx разкри план за компенсация на засегнатите потребители. Планът обхваща три основни групи: Трейдъри, хибридни стейкъри и ВИП потребители.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Тъй като Биткойн (BTC) възвръща стабилността си, а алткойните започват да проявяват признаци на активност, оптимизмът на инвеститорите отново се увеличава.