Уорън Бъфет, известна фигура в инвестирането, често е споделял мнението си за златото, като обикновено изразява липса на ентусиазъм по отношение на благородния метал.
Бъфет постоянно подчертава значението на инвестирането в активи, които генерират доход, като акции, облигации, недвижими имоти и производствени предприятия като ферми. Той често подчертава, че за разлика от тези активи златото не носи никаква производствена стойност.
За разлика от него Робърт Кийосаки, известен с бестселъра си „Богат татко, беден татко„, е на друго мнение. Той е привърженик на златото като инвестиция, като често изтъква ефективността му като средство за предпазване от икономическа несигурност и инфлация, като го предпочита пред акциите.
По време на интервю с Владислав Любовни, Кийосаки отговори на гледната точка на Бъфет, като показа сребърен долар от 1964 г., подчертавайки неговата вътрешна стойност поради съдържанието на сребро, което надвишава номиналната му стойност.
Позицията на Кийосаки клони към недоверие към инвестиционните стратегии на Бъфет, предполагайки, че той инвестира предимно чужди средства, а не свои собствени. Авторът се застъпи за самоувереност при вземането на инвестиционни решения и намекна, че не се доверява на методите на Бъфет.
Бъфет, който е широко признат за своя инвестиционен успех, е постигнал забележителни печалби чрез Berkshire Hathaway през годините, надминавайки индекса S&P 500. Въпреки това за инвеститорите, които търсят диверсификация отвъд фондовия пазар, обмислянето на потенциала на благородните метали като златото може да бъде разумно.
Златото в миналото е служило като сигурен актив и надеждно средство за съхранение на стойност по време на икономическа нестабилност и инфлационни периоди. Дори компанията на Бъфет е инвестирала за кратко в голяма златодобивна компания, Barrick Gold Corp, през 2020 г., въпреки че това не е било дългосрочен ангажимент, тъй като по-късно Berkshire продава всичките си дялове в Barrick до края на същата година.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.