Пазарът на криптовалути имитира този на някои от най-неуспешните парични експерименти в историята, според Робърт Шилер.
Шилер: „Никой не може да обясни как функционират криптовалутите.“
В блог пост, професорът и икономист, спечелил Нобелова награда, пише, че ентусиазмът за крипто-пазара остава силен, въпреки предупрежденията, че това може да е измама. „Трябва да се има предвид, че опитите да се преоткрият парите имат дълга история“, каза той. И все пак, докато новите парични иновации създават вълнение, те не успяват да издържат, добави той. Като пример, той цитира Йосиа Уорнър, който през 1827 г. открива „Синсинати“, който продава стоки за часове на работа. Те разчитаха на трудови бележки, които приличаха на хартиени пари. Въпреки това, макар че те бяха считани за знак на значението на трудещите се, магазинът затвори през 1830-та.
Две години по-късно, Робърт Оуен се опита да създаде Националната борса за трудова заетост в Лондон. Тя разчиташе на „пари за време“ като валута. И все пак, подобно на опитите на Уорнър, експериментът на Оуен също се провали, посочи Шилер.
Сто години по-късно, по време на Голямата депресия, икономистът Джон Пейс Нортън предложил долар, подкрепен не от злато, а от електричество. Поредната идея, която не издържа.
„Всяка от тези парични иновации е съчетана с уникална технологична история“, пише Шилер. „Но по-фундаментално, всички те са свързани с дълбоко желание за някаква революция в обществото. […] Криптовалутите са израз на вяра в нова общност от предприемачески космополити, които се държат над националните правителства, които се разглеждат като движещи сили на дълъг път на неравенство и война. […] На практика никой, извън компютърните отдели, не може да обясни как работят криптовалутите“
„Тази мистерия създава аура на изключителност, дава нов блясък на парите и изпълва духове с революционен стремеж. Нищо от това не е ново и, както и с минали монетарни нововъведения, една убедителна история може да не е достатъчна.“
Това със сигурност не е първият път, когато Шилер е изразил негативно мнение за пазара на криптовалути.
Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]
В едно интересно събитие в блокчейна, което отново разпали любопитството в крипто общността, над $8.6 милиарда в Биткойн, свързани с най-ранните години на мрежата – обикновено наричани „ерата на Сатоши“ – бяха тихомълком преместени в петък в това, което анализаторите смятат за най-големия единичен трансфер на ранно изкопани BTC, регистриран досега.
Майката компания на емблематичната марка в електронни спортове Ninjas in Pyjamas (NIP) прави рязък завой към света на добива на Биткойн, което е знак за значителна еволюция от чисто забавление към дигитална инфраструктура.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.