Пазарът на криптовалути имитира този на някои от най-неуспешните парични експерименти в историята, според Робърт Шилер.
Шилер: „Никой не може да обясни как функционират криптовалутите.“
В блог пост, професорът и икономист, спечелил Нобелова награда, пише, че ентусиазмът за крипто-пазара остава силен, въпреки предупрежденията, че това може да е измама. „Трябва да се има предвид, че опитите да се преоткрият парите имат дълга история“, каза той. И все пак, докато новите парични иновации създават вълнение, те не успяват да издържат, добави той. Като пример, той цитира Йосиа Уорнър, който през 1827 г. открива „Синсинати“, който продава стоки за часове на работа. Те разчитаха на трудови бележки, които приличаха на хартиени пари. Въпреки това, макар че те бяха считани за знак на значението на трудещите се, магазинът затвори през 1830-та.
Две години по-късно, Робърт Оуен се опита да създаде Националната борса за трудова заетост в Лондон. Тя разчиташе на „пари за време“ като валута. И все пак, подобно на опитите на Уорнър, експериментът на Оуен също се провали, посочи Шилер.
Сто години по-късно, по време на Голямата депресия, икономистът Джон Пейс Нортън предложил долар, подкрепен не от злато, а от електричество. Поредната идея, която не издържа.
„Всяка от тези парични иновации е съчетана с уникална технологична история“, пише Шилер. „Но по-фундаментално, всички те са свързани с дълбоко желание за някаква революция в обществото. […] Криптовалутите са израз на вяра в нова общност от предприемачески космополити, които се държат над националните правителства, които се разглеждат като движещи сили на дълъг път на неравенство и война. […] На практика никой, извън компютърните отдели, не може да обясни как работят криптовалутите“
„Тази мистерия създава аура на изключителност, дава нов блясък на парите и изпълва духове с революционен стремеж. Нищо от това не е ново и, както и с минали монетарни нововъведения, една убедителна история може да не е достатъчна.“
Това със сигурност не е първият път, когато Шилер е изразил негативно мнение за пазара на криптовалути.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Неотдавнашното потапяне на Биткойн под $100,000 може да се стори обезкуражаващо, особено след като по-рано тази година достигна $109,000.
Картината на собствениците на Биткойн се е променила, като две институции – BlackRock и Strategy – вече притежават заедно повече BTC от мистериозния създател Сатоши Накамото.
Биткойн(BTC) надхвърли $94,000 на фона на подновения инвеститорски оптимизъм.
Биткойн (BTC) успя да надхвърли цената от $89,000, тъй като инвеститорите се насочиха към криптовалутата на фона на традиционните пазарни сътресения и нарастващата политическа несигурност.