Рисковите капиталисти в Китай, които преди разчитаха на американски инвеститори, сега привличат инвестиции от Близкия изток.
Тази промяна в международните капиталови потоци се превръща в нарастваща тенденция в индустрията, отбелязана с редица конференции и бизнес посещения между Китай и Близкия изток.
Според информацията китайски компании с фондове, деноминирани в щатски долари, през последната година много инвеститори от Близкия изток са участвали в дискусии и сделки с китайски фондове за рисков капитал.
Макар че тези инвестиции не заместват напълно американското финансиране, прогнозите са, че те ще съставляват приблизително 20% от цялото финансиране в щатски долари, получено от китайските рискови капиталисти.
Инвеститорите от Близкия изток активно търсят възможности в Китай и правят малки инвестиции, за да тестват пазара. Особено интересни са отраслите, свързани с авангардни технологии, нововъзникващи потребителски тенденции и биотехнологии.
Няколко фактора допринасят за засилването на тази инвестиционна тенденция. Дипломатическите отношения между Китай и Близкия изток се подобриха след възстановяването на дипломатическите връзки между Саудитска Арабия и Иран, за което съдейства Пекин.
Едновременно с това напрежението между САЩ и Китай, както и засиленият регулаторен контрол в двете страни, накараха много базирани в САЩ инвеститори да се въздържат от инвестиции в китайски фондове за рисков капитал.
Това колебание създаде възможност за капитали от Близкия изток да запълнят празнината, особено когато страни като Саудитска Арабия и Катар се стремят да диверсифицират икономиките си от зависимостта от изкопаеми горива.
Все пак си струва да се отбележи, че много потенциални инвестиции в китайски фондове все още са във фаза на обсъждане, според участващите фондове за рисков капитал.
Към февруари 2022 г. инвеститорите от Близкия изток са разпределили по-голяма част от инвестициите си в северноамерикански активи в сравнение с Азиатско-тихоокеанския регион, както съобщиха от Preqin, компания за проучвания на алтернативни активи. Въпреки това делът на инвестициите на близкоизточните държавни инвестиционни фондове в алтернативни активи в световен мащаб се е увеличил приблизително два пъти между 2021 г. и първата половина на 2022 г.
Като цяло осемте най-големи суверенни фонда от Близкия изток държат общо над $3 трилиона долара в активи по последни налични оценки на Preqin.
По-специално Саудитска Арабия преминава от търговски към „основни инвестиционни отношения“ с Китай. Министърът на инвестициите на страната Халид ал-Фалих спомена за инвестиции в технологии от страна на държавния инвестиционен фонд на Саудитска Арабия, Публичния инвестиционен фонд (PIF), както и от компании от частния сектор.
PIF управлява активи на стойност приблизително $700 милиарда, но при поискване не предостави конкретни данни за инвестициите си в Китай.
Тъй като търговското напрежение нараства и икономическите сигнали стават все по-трудни за разчитане, най-големите американски банки публикуват тримесечни резултати, които отразяват както устойчивостта, така и предпазливостта.
Доналд Тръмп отново нашумя в крипто пространството – този път с предстояща игра, базирана на блокчейн, която съчетава виртуални недвижими имоти и дигитални активи.
Южна Корея предприе още една стъпка в репресиите срещу нерегистрираните крипто платформи, този път насочени към приложения, достъпни за потребителите на Apple.
Появи се теория, която твърди, че основателя на Binance Чанпен Джао работи тайно за Федералния резерв на САЩ.