Рисковите капиталисти в Китай, които преди разчитаха на американски инвеститори, сега привличат инвестиции от Близкия изток.
Тази промяна в международните капиталови потоци се превръща в нарастваща тенденция в индустрията, отбелязана с редица конференции и бизнес посещения между Китай и Близкия изток.
Според информацията китайски компании с фондове, деноминирани в щатски долари, през последната година много инвеститори от Близкия изток са участвали в дискусии и сделки с китайски фондове за рисков капитал.
Макар че тези инвестиции не заместват напълно американското финансиране, прогнозите са, че те ще съставляват приблизително 20% от цялото финансиране в щатски долари, получено от китайските рискови капиталисти.
Инвеститорите от Близкия изток активно търсят възможности в Китай и правят малки инвестиции, за да тестват пазара. Особено интересни са отраслите, свързани с авангардни технологии, нововъзникващи потребителски тенденции и биотехнологии.
Няколко фактора допринасят за засилването на тази инвестиционна тенденция. Дипломатическите отношения между Китай и Близкия изток се подобриха след възстановяването на дипломатическите връзки между Саудитска Арабия и Иран, за което съдейства Пекин.
Едновременно с това напрежението между САЩ и Китай, както и засиленият регулаторен контрол в двете страни, накараха много базирани в САЩ инвеститори да се въздържат от инвестиции в китайски фондове за рисков капитал.
Това колебание създаде възможност за капитали от Близкия изток да запълнят празнината, особено когато страни като Саудитска Арабия и Катар се стремят да диверсифицират икономиките си от зависимостта от изкопаеми горива.
Все пак си струва да се отбележи, че много потенциални инвестиции в китайски фондове все още са във фаза на обсъждане, според участващите фондове за рисков капитал.
Към февруари 2022 г. инвеститорите от Близкия изток са разпределили по-голяма част от инвестициите си в северноамерикански активи в сравнение с Азиатско-тихоокеанския регион, както съобщиха от Preqin, компания за проучвания на алтернативни активи. Въпреки това делът на инвестициите на близкоизточните държавни инвестиционни фондове в алтернативни активи в световен мащаб се е увеличил приблизително два пъти между 2021 г. и първата половина на 2022 г.
Като цяло осемте най-големи суверенни фонда от Близкия изток държат общо над $3 трилиона долара в активи по последни налични оценки на Preqin.
По-специално Саудитска Арабия преминава от търговски към „основни инвестиционни отношения“ с Китай. Министърът на инвестициите на страната Халид ал-Фалих спомена за инвестиции в технологии от страна на държавния инвестиционен фонд на Саудитска Арабия, Публичния инвестиционен фонд (PIF), както и от компании от частния сектор.
PIF управлява активи на стойност приблизително $700 милиарда, но при поискване не предостави конкретни данни за инвестициите си в Китай.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.
Според нов анализ на Bernstein крипто подразделениет на Robinhood е готово за значителен растеж, като се очаква търговската дейност да нарасне през следващите две години.