Етериум е изправен пред все по-големи предизвикателства, тъй като съревнованието с конкурентните блокчейн системи продължава да се засилва.
Въпреки скока на по-широкия крипто пазар около изборите в САЩ, Етериум се бори да надмине както Биткойн, така и други алткойни. Пазарният дял на криптовалутата намаля, достигайки най-ниската си точка от четири години насам, което е сигнал за натиск от страна на конкурентните мрежи.
Анализаторите на JPMorgan посочват като ключови фактори за тази промяна все по-голямото значение на блокчейн системи като Solana и решенията от втори слой, които осигуряват по-ниски такси и по-добра мащабируемост.
Неотдавнашният Dencun ъпгрейд на Етериум, насочен към намаляване на разходите и подобряване на ефективността, не направи почти нищо, за да спре миграцията на потребители и приложения към по-ефективни алтернативи. Няколко водещи децентрализирани приложения, включително Uniswap, dYdX и Hyperliquid, вече преминаха към специализирани вериги, предназначени да се справят по-добре с техните специфични нужди.
Един значителен удар върху екосистемата на ETH може да дойде от предстоящото преминаване на Uniswap към Unichain. Като един от най-големите потребители на газ в Етериум, напускането на Uniswap поражда опасения относно модела на приходите на водещия алткойн, особено при по-малък брой транзакции, което води до по-ниско изгаряне на токени и потенциално по-висока инфлация.
Въпреки че Етериум остава лидер в сектори като стабилни монети и децентрализирани финанси (DeFi), дългосрочната му доминация е несигурна. За да засилят институционалната му привлекателност, основателите на ЕТН подкрепиха Etherealize – компания, фокусирана върху популяризирането на употребата на блокчейн във финансите, особено чрез токенизация. Анализаторите обаче предупреждават, че нарастващата конкуренция от страна на други мрежи може да оспори позициите на Етериум през следващите години.
Нов доклад на платформата за ончейн анализ Santiment идентифицира изявени крипто проекти, които отбелязаха най-големите печалби по различни показатели за ефективност през юни 2025 г.
Мярката е вследствие на рутинните оценки на активите на борсата, които имат за цел поддържане на стандартите за качество и защита на потребителите.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.
След като Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) вече даде зелена светлина на спот ETF-ите за Биткойн и Етериум, вниманието сега се насочва към следващата вълна от борсово търгувани фондове, обезпечени с криптовалути.