Резервната банка на Зимбабве (RBZ) е започнала проучвания на блокчейн технологията с цел по-нататъшното възползване от тази технология и интегрирането ѝ в бизнес процесите на банката, съобщиха от NewsDay на 5-и юли.
Говорейки на заседанието на банките на Alpha Media Holdings и банкерската среща за закуска в Хараре на 4-и юли, губернаторът на RBZ, John Mangudya съобщи, че банката иска да приеме технологията. Той заяви, че централните банки в редица страни, включително Китай, САЩ, Великобритания и Южна Африка, обмислят разгръщането на блокчейн за собствените им дейности. Mangudya продължи:
Аз не казах криптовалути, защото са по-ниско от блокчейн. Блокчейн обхваща всички криптотата като Биткойн … и ние казваме, че въвеждаме проучвания, начини и средства за разследване на тази блокчейн технология.
Mangudya отбеляза, че работата на банката върху блокчейн е предизвикана от желанието да не се изключват важното технологично развитие, като същевременно се подчертава необходимостта от предпазлив подход. Той добави:
Това, което сме против, както винаги съм казвал, е да правим неща, които не са регулирани, защото трябва да знаем къде се извличат тези биткойни и искаме да ги проследим. Така че, докато искаме да приемем нещата, трябва да знаем откъде идват. Ако приемете платформите за мобилно банкиране, знаем, че има сметка за доверие.
През май централната банка на Зимбабве публикува обръщение, с което разпорежда на всички финансови институции да спрат да предоставят услуги за обмен на криптовалути и да ликвидират съществуващите, свързани с крипто сметки. Директорът и регистраторът на финансовите институции Norman Mataruka обясни решението си, като заяви, че RBZ има „задължение да защити целостта на платежните системи“, което централната банка не е готова да осигури на крипто.
През ноември миналата година RBZ обяви, че употребата на Биткойн (BTC) се смята за незаконна в страната. Mataruka каза, че използването на „Биткойн… всъщност не е законно“ в юрисдикцията на страната.
Няма съмнение, че стандартът ISO 20022 може да се окаже значителен катализатор за някои инвеститори в криптовалути.
Групата иска да чуе мнения от регулаторните органи, експертите от сектора и правителството по редица теми.
Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) разследва Coinbase, най-голямата борса в страната, а според служителите от офиса на Лумис са насочили вниманието си и към глобалния гигант Binance.
Сенатор Елизабет Уорън продължава кампанията си срещу криптовалутите, като този път предлага закон, който на практика ще прекрати предоставянето на криптовалутни услуги от банките, според доклад на Bloomberg от четвъртък.