Британската финтех фирма Revolut блокира плащанията към Русия и Беларус, присъединявайки се към поредица от финтех фирми, които се изтеглят от региона.
Необанката на стойност $33 милиарда спря да поддържа парични преводи към или от юридически лица в Русия и Беларус от 12:00 GMT на 4 март, според човек, запознат с въпроса.
В същото време потребителите вече не могат да презареждат сметките си в Revolut с карти, издадени от финансови институции в Русия или Беларус.
Новината идва на фона на мащабните икономически санкции срещу Русия след нейното нахлуване в Украйна, което започна на 24 февруари – с финтех фирми, които засилват натиска.
По-рано тази седмица фирмата за парични преводи Wise спря услугите си в Русия. Малко след това Zepz, TransferGo и Remitly предприеха подобни действия.
Основана през 2015 г., Revolut предлага набор от услуги за плащане, инвестиции и управление на пари чрез мобилно приложение. Стартъпът се превърна в най-ценната частна технологична компания в историята на Обединеното кралство, когато набра финансиране в размер на $800 милиона през юли миналата година.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Руснаците плащат с до $20,000 над пазарната цена за Биткойн (BTC)
Конфликтът в Украйна е дълбоко личен за съоснователите на Revolut Николай Сторонски и Влад Яценко, които са родени съответно в Русия и Украйна. И двамата имат британско гражданство.
На 1 март Сторонски публикува изявление, в което осъжда войната и я нарича „грешна и напълно отвратителна“.
Над 2,150 служители на Revolut са базирани както в Русия, така и в Украйна, а Сторонски каза, че трябва да помисли за благосъстоянието на тези, базирани в Русия, преди да направи каквото и да е изявление относно конфликта.
„Те не са направили нищо лошо; те просто са помогнали за изграждането на Revolut, подкрепяйки собствените си семейства чрез упоритата си работа, точно като колегите си в Украйна (или Лондон, Ню Йорк, Сидни или Мумбай, или навсякъде другаде по света, където са базирани нашите хора)“, каза той.
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.
Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.