Швейцарската национална банка заяви в понеделник, че през 2022 г. е претърпяла загуба от 132 милиарда швейцарски франка ($142.24 милиарда) и няма да разпределя печалба на държавата, след като спадът на финансовите пазари е поставил под напрежение валутните ѝ авоари.
Загубата е почти изцяло от валутните позиции, които възлизат на около 131 милиарда швейцарски франка, съобщи ШНБ, след като дългогодишните усилия на централната банка да спре продължаващото поскъпване на швейцарския франк доведоха до големи валутни резерви.
Загубите от позициите ѝ в швейцарски франкове възлизат на около 1 милиард франка, съобщи тя.
Същевременно бе отчетена малка печалба от около 400 милиона швейцарски франка от оценката на притежаваното от банката злато, посочи институцията.
Резултатът означава, че ШНБ няма да извърши плащане към швейцарското правителство. След отчитане на разпределителния ѝ резерв от 102.5 милиарда швейцарски франка, годишната ѝ нетна загуба е около 39 милиарда швейцарски франка, каза тя.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Възходът е подвеждащ – очаква ни капитулация, твърди анализатор
През 2021 г. банката е реализирала печалба от 26.3 милиарда швейцарски франка и е разпределила около 6 милиарда на швейцарската държава и регионалните кантони.
ШНБ заяви, че ще публикува пълните подробности на 6 март.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.
Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.