Незаконните транзакции с криптовалута по веригата достига исторически връх, като нараства за втора поредна година, сочи скорошен доклад на Chainalysis.
Обемът с незаконни транзакции по веригата (on-chain) достигна невероятните $20.1 милиарда.
В доклада на Chainalysis се посочва, че тяхната мярка за обем на незаконните транзакции „със сигурност ще нараства с времето, тъй като се идентифицират нови адреси, свързани с незаконна дейност„.
Цифрата не включва постъпленията от престъпления, които не са свързани с криптовалута, като например конвенционален трафик на наркотици, включващ плащания с криптовалута.
От тези $20.1 милиарда 44% идват от дейност, свързана със санкционирани субекти. Миналата година САЩ наложиха санкции на услугите за смесване на криптовалути Blender и Tornado Cash, като твърдяха, че те са били използвани за изпиране на милиарди долари от Северна Корея.
Освен това през 2022 г. Службата за контрол на чуждестранните активи на САЩ (OFAC) въведе някои от най-строгите си крипто санкции. Изчислено е, че санкциите на OFAC са стрували на киберпрестъпниците $15 милиона потенциални приходи през последните два месеца.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Как 30-годишно момиче подлъга JPMorgan за $175 милиона
Положително е, че обемите на транзакциите при по-конвенционални престъпления, свързани с криптовалути, като даркнет маркетинг и финансиране на тероризъм, намаляха. За сметка на това процентът на откраднатите крипто средства се е увеличил със 7% на годишна база.
Предишнo проучванe показа, че крипто измамите са по-малко печеливши при мечи пазари. В доклада се казва:
Генерално все по-малко пари в крипто [пространството] като цяло имат тенденция да корелират с крипто престъпления.
Струва си да се отбележи, че незаконните крипто дейности са се увеличили за първи път от 2019 г. насам – от 0.12% през 2021 г. до 0.24% през 2022 г.
Освен това незаконната дейност в крипто пространството е отговорна за по-малко от 1% от общия обем. Въпреки че свързаните с криптовалути престъпления са се увеличили през 2022 г., Chainalysis твърди, че тенденцията остава низходяща.
Мъж от Масачузетс бе осъден на шест години затвор, след като федералните власти разкриха неговата нелицензирана крипто операция, която е изпрала над $1 милион под прикритието на бизнес с вендинг машини.
Децентрализираната борса Cetus, изградена върху блокчейна на Sui, бе засегната от един от най-големите DeFi експлойти за годината, като загуби над $220 милиона в крипто активи.
Паника обхвана децентрализираните пазари в четвъртък, след като предполагаема уязвимост в Cetus Protocol предизвика масивно изтичане на ликвидност в няколко токена, базирани на Sui.
Усилията на инвеститорите в Биткойн SV да получат милиарди обезщетения от големите крипто борси до голяма степен се провалиха в Апелативния съд на Обединеното кралство.