Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.
Препоръката, публикувана на 2 май, следва забележимо увеличение на крипто покупките, финансирани с кредити. Неотдавнашно проучване на YouGov установи, че броят на жителите на Обединеното кралство, които купуват криптовалути с кредити, се е удвоил – от 6% през 2022 г. до 14% през 2024 г. FCA разглежда тази тенденция като потенциална заплаха както за финансовата стабилност на физическите лица, така и за финансовата система като цяло, особено предвид присъщата нестабилност на активи като Биткойн.
Предложеното ограничение е само част от по-широк пакет от регулаторни мерки, представен от FCA. По-широкият план има за цел да постави крипто пазарите под по-строг надзор, с предложени правила за търговските платформи, посредниците и кредиторите. Ключовите елементи включват задължително разделяне на средствата на клиентите от вътрешните търговски операции, подобрено откриване на злоупотреби на пазара и по-строги правила за прозрачност и разкриване на рисковете.
Инициативата също така цели да преоцени колко подходящи са крипто инвестициите за дребните потребители и да ограничи подвеждащите маркетингови практики. Общественото обсъждане на предложението е отворено до 13 юни 2025 г.
Усилията на FCA са в синхрон с нарастващата глобална тенденция към регулиране на криптовалутите. Миналия месец Агенцията за финансови услуги на Япония публикува подобна рамка, целяща да дефинира дигиталните активи въз основа на структурата на разпределение на капитала им.
Въпреки затягането на регулациите, Обединеното кралство продължава да се позиционира като бъдещ лидер в областта на дигиталните финанси. Правителствени служители, включително министърът на финансите Рейчъл Рийвс, дадоха сигнал за намерението си да развият стабилна, но благоприятна за иновациите среда за крипто индустрията. Въпреки това, как секторът ще реагира на мащабните предложения на FCA остава отворен въпрос.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.