Известният икономист Стив Ханке счита, че американската икономика вече се движи към рецесия, подтикната от свиващото се парично предлагане и нарастващата политическа нестабилност.
В неотдавнашно интервю Ханке заяви, че спадът не е просто вероятен, а неизбежен.
Позовавайки се на продължителния упадък на паричното предлагане, той изтъкна, че историческите модели се повтарят. „Това е бавно движещ се влак“, каза той, като отбеляза, че паричните контракции често водят до забавени, но значителни спадове в икономическата активност.
Ханке, професор в Университета Джонс Хопкинс, подчерта и ранните предупредителни признаци, като замразяването на наемането на персонал, особено за току-що дипломиралите се висшисти. Той приписа тази нерешителност на нарастващата „несигурност на режима“, тъй като бизнеса става все по-предпазлив по отношение на бъдещите регулации и мита под администрацията на Доналд Тръмп.
Непредсказуемостта на политиката, според него, възпира инвестициите и наемането на работна ръка – подобно на несигурността от епохата на Новия курс през 30-те години на миналия век. Ханке оценява вероятността от рецесия през 2025 г. на 90% и предупреждава, че ако икономическата ситуация не се изясни, положението може да се влоши.
Рисковете се усилват от ескалиращото напрежение в Близкия изток, където САЩ вече са по-пряко въвлечени в конфликта между Иран и Израел, което добавя още един слой несигурност към и без това нестабилната перспектива.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.