Глобалните конфликти оказват значително влияние върху широкото използване на щатския долар, което води до значително обезценяване на стойността му.
По данни на Visual Capitalist покупателната способност на щатския долар е намаляла с невероятните 98% от 1971 г. насам, което показва значително отслабване на валутата през годините.
Това се дължи на повишаването на ценовите равнища и увеличаването броя на щатските долари в обращение, което намалява стойността на валутата през 1913 г. след приемането на Закона за федералния резерв.
Например през 1933 г. с един щатски долар могат да се купят десет бутилки бира, докато днес с него може да се купи само малка чаша кафе от Макдоналдс.
В резултат на това през 1929 г. покупателната способност на индекса на потребителските цени (CPI) вече беше намаляла със 73%.
Паричното предлагане в САЩ е нараснало от $4.6 трилиона през 2000 г. до $19.5 трилиона през 2021 г., като през 2020 г. се наблюдава значително увеличение от $3.4 трилиона поради COVID-19 пандемията.
Намаляването на стойността на щатския долар буди особено безпокойство в светлината на развитието на международната търговия.
Министърът на финансите на Саудитска Арабия, Мохамед Ал Джадаам наскоро изрази готовност да търгува с алтернативни валути, заявявайки, че няма проблеми с уреждането на търговски споразумения в щатски долар, евро или саудитски риал.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Рецесия и промяна в глобалния валутен пейзаж – Н. Рубини
Това съвпада с действията, предприети от членките на БРИКС, за да се оспори господстващото положение на щатския долар в международната търговия.
Федералният резерв предупреди, че банковата криза в САЩ може да доведе до рецесия по-късно тази година, както се посочва в протокола от заседанието на Федералния комитет по операциите на открития пазар през март. По време на заседанието членовете на персонала представиха възможните резултати от смущенията във финансовия сектор, започнали в началото на март, включително фалита на Silicon Valley Bank.
Макар че темите, обсъждани на последното заседание на Фед, сочат, че банковата криза в САЩ може да окаже пагубно влияние върху икономиката и да доведе до рецесия в близко бъдеще, Фед е приложил мерки за управление на инфлацията и гарантиране на непрекъснати банкови операции.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.
1лв.= 10$