Глобалните конфликти оказват значително влияние върху широкото използване на щатския долар, което води до значително обезценяване на стойността му.
По данни на Visual Capitalist покупателната способност на щатския долар е намаляла с невероятните 98% от 1971 г. насам, което показва значително отслабване на валутата през годините.
Това се дължи на повишаването на ценовите равнища и увеличаването броя на щатските долари в обращение, което намалява стойността на валутата през 1913 г. след приемането на Закона за федералния резерв.
Например през 1933 г. с един щатски долар могат да се купят десет бутилки бира, докато днес с него може да се купи само малка чаша кафе от Макдоналдс.
В резултат на това през 1929 г. покупателната способност на индекса на потребителските цени (CPI) вече беше намаляла със 73%.
Паричното предлагане в САЩ е нараснало от $4.6 трилиона през 2000 г. до $19.5 трилиона през 2021 г., като през 2020 г. се наблюдава значително увеличение от $3.4 трилиона поради COVID-19 пандемията.
Намаляването на стойността на щатския долар буди особено безпокойство в светлината на развитието на международната търговия.
Министърът на финансите на Саудитска Арабия, Мохамед Ал Джадаам наскоро изрази готовност да търгува с алтернативни валути, заявявайки, че няма проблеми с уреждането на търговски споразумения в щатски долар, евро или саудитски риал.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Рецесия и промяна в глобалния валутен пейзаж – Н. Рубини
Това съвпада с действията, предприети от членките на БРИКС, за да се оспори господстващото положение на щатския долар в международната търговия.
Федералният резерв предупреди, че банковата криза в САЩ може да доведе до рецесия по-късно тази година, както се посочва в протокола от заседанието на Федералния комитет по операциите на открития пазар през март. По време на заседанието членовете на персонала представиха възможните резултати от смущенията във финансовия сектор, започнали в началото на март, включително фалита на Silicon Valley Bank.
Макар че темите, обсъждани на последното заседание на Фед, сочат, че банковата криза в САЩ може да окаже пагубно влияние върху икономиката и да доведе до рецесия в близко бъдеще, Фед е приложил мерки за управление на инфлацията и гарантиране на непрекъснати банкови операции.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.
1лв.= 10$