Централните банки на много развиващи се страни все повече прехвърлят резервите си в злато и местни валути, намалявайки зависимостта си от щатския долар.
Тази промяна е продиктувана от опасенията за огромния държавен дълг на САЩ, който достигна $35 трилиона и създава рискове, ако световните пазари изпитат спад или рецесия. Страните от БРИКС са особено активни в намаляването на зависимостта си от щатския долар, като същевременно укрепват местните си валути.
Делът на щатския долар в световните резерви е намалял значително. Понастоящем той представлява 59% от световните резерви в сравнение със 72% през 2002 г., както съобщава Атлантическият съвет. През последните две десетилетия делът на долара в световните резерви е намалял с 13%, докато делът на китайския юан се е увеличил с 3%.
Освен това еврото също е намаляло – с 19% от 28% през 2008 г. Според Мария Захарова от Министерството на външните работи на Русия делът на еврото е намалял значително през последните 16 години, докато юанът е отбелязал значителен ръст.
Страните от БРИКС настояват за използването на техните местни валути в международната търговия, което оказва допълнителен натиск върху щатския долар. Ако тази тенденция на дедоларизация се запази, делът на щатския долар в световните резерви в бъдеще може да спадне под 50%, което потенциално може да доведе до значителна финансова нестабилност и пазарни сътресения в САЩ.
Централната банка на Русия направи значителна крачка, като позволи на акредитирани инвеститори достъп до финансови инструменти, свързани с криптовалути, чрез традиционни финансови институции.
Илон Мъск се оттегли от поста си на ръководител на Департамента за ефективност на правителството (DOGE), като посочи трудността при намаляването на федералните разходи и бюрокрацията.
Nvidia отчете силни финансови резултати за първото тримесечие на 2026 г. за периода, приключил на 27 април 2025 г., което доведе до ръст на акциите й с 4.8% в следборсовата търговия.
Някога толкова популярният NFT пазар за кредитиране е изправен пред рязък спад, като активността му се е сринала с почти 97% от началото на 2024 г.