Бразилската компания за крипто добив Minerword, която е изправена пред обвинения за Понци схема, сега твърди, че няма достатъчно Биткойн, за да компенсира инвеститорите, които са заложили пари в компанията.
Съдебната заповед изисква от компанията да използва оставащите финансови средства, за да се изплати на инвеститорите, но доклад от Mixiamax гласи, че Minerworld заявява пред съда, че не може да извършва плащания, защото останалите средства са изразходвани за поддържане на операциите и за прекратяване на договорите с доставчиците на услуги.
Minerworld твърдят, че са поискали разрешение да публикуват извлечения по сметки за последните четири месеца, за да покажат приходи и разходи. Броят на засегнатите инвеститори поради предполагаемата липса на средства засега е 50 000 души.
Хиляди хора твърдят, че Minerworld е пирамидална схема, а длъжностни лица в Бразилия предприемат дело срещу компанията.
Подозренията се появиха след като Minerworld заявиха, че са загубили 851 Биткойн през октомври 2017 година, поради фишинг атака срещу борсата Poloniex. Обменът не публикува никакви изявления за кражба, според медиите.
Държавните органи също станаха подозрителни за компанията поради предполагаеми обещания за висока възвращаемост на инвестициите и информация за награди като международни пътувания и вносни автомобили.
Minerworld твърдят, че не са пирамидална схема, нито пък имат подобен модел.
Въпреки това, компанията е изправена пред разследвания и обвинения от властите в Парагвай. Националната комисия по ценните книжа ги определи като измама през октомври 2017 година.
Изследванията на Интерамериканската банка за развитие разкриха как Латинска Америка се превръща в дом на все по-голям брой финтех стартъпи.
Идеята за финтех бе сравнително неизвестна в региона до преди пет години. Голямото технологично развитие и увеличеното използване на мобилни телефони и интернет доведе до „ренесанс“ на финтех.
Само в Бразилия има 380 компании, свързани с финтех. Страната също така е претърпяла един от най-големите ръстове в Латинска Америка по отношение на индустрията.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.