Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
Aкциите на компанията са нараснали с близо 188%, откакто Лий е открила позицията си през май 2024 г. Нейната покупка, на стойност между $1,000 и $15,000, е направена, когато акциите са се търгували за около $608 – сега те са на стойност $1,664. За същото време S&P 500 е нараснал с малко над 1%.
Противоречията се задълбочават, тъй като Лий, която е член на подкомисията по отбрана в Камарата на представителите, е задържала акциите, въпреки че се е освободила от повечето си други активи – само през 2025 г. е продала акции на стойност над $267,000.
Ралито на Rheinmetall се дължи на засилването на отбранителните дейности в Европа на фона на глобалното напрежение. Инициативата на ЕС за „Въоръжаване на Европа“ на стойност €150 милиарда, стартирала през март, се очаква да залее сектора с финансиране. Най-големият германски производител на оръжия Rheinmetall вече е сключил големи договори и си сътрудничи с Украйна в производството.
Въпреки че перспективите са добри, някои инвеститори са предпазливи по отношение на това дали този растеж може да продължи дълго. Все пак разнообразната продуктова гама на Rheinmetall – от бронирани превозни средства до модерни оръжия – осигурява на компанията централно място във военната стратегия на Европа.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.