Обвинения в поредната корупционна схема в България кръжат около държавната агенция на "Българите в чужбина" (ДАБЧ). Този път в историята са замесени криптовалутите и в частност Биткойн.
В разследването става въпрос за използване на блокчейн технология за нерегламентирано плащане за издаване на удостоверение за българско гражданство – скандал нашумял по нашите ширини в последните месеци. Обвинените в конкретния случай са действали от юли месец, 2017 г.
Петър Харалампиев, председателя и главен секретар на агенцията за българите в чужбина остава в ареста заедно с неназован сръбски гражданин, за когото се твърди, че е бил посредник в цялата схема. Обвиняват Харалампиев, че е лидер на ОПГ (организирана престъпна група), като се твърди, че е приемал подкупи в Биткойн. Въпреки тези обвинения адвокатите на обвиняемите казват, че няма доказателства, които да подкрепят обвиненията.
Според адвоката на Красимир Томов, Марияна Тодорова, няма намерени пари в нито едно от лицата. Според наблюдаващият прокурор Ангел Кънев обаче, са иззети Биткойн портфейли, както и че има доказателства, че част от средствата се прехвърлят в криптовалути.
Димитър Владимиров, основният свидетел по делото и заместник шеф на агенцията българите в чужбина, твърди, че е знаел за корупционната схема, но не е подал сигнал за злоупотреба. Той също така е бил на позицията на настоящия шеф на агенцията. Димитър Стойчев свидетелства, че е дал подкуп на Харалампиев, 2 пъти, в размер над 5000 евро. Според адвокатите на обвиняемия обаче, той е бил в чужбина по това време.
След отказ за издаване на документ на украински гражданин, лицето получава удостоверения лично от шефа на ДАБЧ, според прокурора Кънев. Седмично групата е получавала документи за 5-15 души.
В същото време, Валери Симеонов отказва да подаде оставка заради случилото се в държавната агенция. Той твърди, че е подал сигнал през лятото за тогавашната работа на ДАБЧ на специфичните служби, които да се ангажират с този казус.
Според вицепремиерът на България, Красимир Каракачанов:
Нека разграничим нещата – това че ДАНС и прокуратурата са си свършили работата и са заловили един висш чиновник, който е приемал рушвети, е едната страна на въпроса. Но последвалата атака си е чисто политическа.
Прокуратурата твърди, че до този момент няма постъпили сигнали от политически лица. До самото разнищване на схемата се стига след сигнали на полицаи от Кюстендил. Този случай се води за една от най-високопрофилните корупционни схеми на властта в България.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.