След като получиха окончателно одобрение от министрите на финансите, длъжностните лица на ЕС официално приеха законопроекта за пазарите на криптоактиви (MiCA).
На 31 май Петер Кулгрен, министър по въпросите на селските райони на Швеция и Роберта Мецола, председател на Европейския парламент, подписаха дългоочакваната регулаторна рамка за криптовалутите като закон.
Този важен етап идва приблизително три години след първоначалното въвеждане на мярката от страна на Европейската комисия. Рамката MiCA премина през обширни дискусии сред законодателите на ЕС, като бяха обсъждани различни аспекти на законопроекта, преди да се стигне до окончателното му одобрение през 2023 г.
Основната цел на MiCA е да създаде последователна регулаторна рамка за криптоактивите в държавите – членки на ЕС. След днешната церемония по подписването се очаква рамката да влезе в сила след публикуването ѝ в Официален вестник на Европейския съюз.
Очаква се много от разпоредбите на MiCA, отнасящи се до крипто компаниите, да започнат да действат през 2024 г.
Поради първоначалното изготвяне на MiCA през 2020 г., някои законодатели от ЕС предложиха необходимостта от по-широка рамка в отговор на срива на крипто пазара през 2022 г. и значителните фалити на компании, като FTX, BlockFi и Celsius.
Председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард представи предложение за „MiCA II„, което има за цел да надгради постиженията на първоначалната рамка.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.