Японската централна банка (ЯЦБ) обяви, че през април ще стартира пилотен проект за цифрова валута на централната банка (CBDC).
Този ход следва световната тенденция централните банки да проучват цифровите валути.
Популярността на CBDC нарасна значително, което накара някои да спекулират, че те могат да оспорят господстващото положение на щатския долар.
ЯЦБ работи по дигиталната йена от април 2021 г. насам. След като завърши фазите на доказателство на концепцията, тя най-накрая е готова за пилотен проект.
BREAKING: Bank of Japan has decided it will launch pilot program on CBDC this April.
— unusual_whales (@unusual_whales) February 17, 2023
Според Учида Шиничи, изпълнителен директор на Японската централна банка, целите на пилотната програма са две.
На първо място, тя ще провери техническата осъществимост, която не е напълно обхваната от фазите на доказване на концепцията. На второ място, ще се използват уменията и познанията на частните предприятия за проектиране на екосистема на CBDC при евентуално изпълнение.
Пилотният проект ще тества само сетълмента чрез симулирани транзакции и няма да издава понастоящем CBDC за търговците на дребно.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето защо SEC може би никога няма да повдигне обвинения срещу Cardano
Азиатски държави като Китай и Индия вече са стартирали своите CBDC.
Китайската народна банка стартира своята пилотна програма за цифровия юан, а Индия започна своя пилотен проект за цифрова рупия на дребно през декември 2021 г.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.