През второто тримесечие на 2023 г. се наблюдава значително увеличение на броя на крипто експлойтите с 65.3% в сравнение със същия период на миналата година, според доклад на Immunefi.
Броят на инцидентите е нараснал от 49 на 81, като увеличението спрямо предходното тримесечие е 11%.
Въпреки ръста на атаките, общата сума на загубите е намаляла с 60.4% в сравнение с второто тримесечие на 2022 г., като възлиза на $265,481,519. Въпреки това общите загуби за годината все още надхвърлят $702 милиона.
Immunefi анализира известните експлойти и измами от типа „rug pull„, и установи, че през тримесечието по значими са били няколко големи експлойта.
Atomic Wallet и Fintoch са отговорни за 49.6% от всички загуби през второто тримесечие, като липсващите средства са $131,600,000.
Atomic Wallet, децентрализирана платформа, която не е натоварена с депозити, преживя хак, при който токени на стойност $100 милиона бяха откраднати от Lazarus Group, севернокорейска организация, на 3 юни.
Fintoch извърши rug pull на 23 май, като блокира потребителите от техните средства и прехвърли $31.6 милиона към други блокчейн вериги.
Хакерските атаки останаха основната причина за загубите, като съставляваха 83.1% от всички инциденти през второто тримесечие на 2023 г. Измамите, злоупотребите и rug pull-ите съставляват едва 16.9% от общите загуби.
BNB Chain и Етериум са отговорни за повече от половината (76.5%) от загубите във всички вериги през Q2 2023, а Arbitrum се нарежда на трето място с 12.1% от общите загуби във всички вериги.
Мичъл Амадор, основател и главен изпълнителен директор на Immunefi подчерта, че е необходимо проектите да дават приоритет на мерките за сигурност. Въпреки че броят на атаките се е увеличил, индивидуалните загуби от една атака като цяло са по-малки.
Съществува обаче опасение, че сигурността се деприоритизира поради мечия пазар и по-ограничените бюджети в рамките на Web3 проектите. Това би могло да доведе до неадекватни мерки за сигурност, което ще направи проектите уязвими за пробиви.
Амадор предупреди, че разрастващата се общност на злонамерените хакери (black hat) действа от позиция на силата и е от решаващо значение проектите да се фокусират върху сигурността, за да намалят рисковете.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.