Путин подписа закон, забраняващ плащанията за стоки и услуги с криптовалути.
Според местната медия РБК руският президент Владимир Путин е подписал закон, с който се забранява използването на дигитални финансови активи (DFA) и дигитални права на ползване (DPR) като платежно средство в Русия.
Законът е внесен за разглеждане от Анатолий Аксаков, ръководител на комисията на Държавната дума по въпросите на финансовия пазар, на 7 юни.
„Забранява се прехвърлянето или приемането на дигитални финансови активи като възнаграждение за прехвърлени стоки, извършени работи, предоставени услуги, както и по всякакъв друг начин, който позволява да се приеме заплащане на стоки, работи и услуги чрез дигитален финансов актив, освен ако не е предвидено друго във федералните закони.“
Освен това, наред със забраната на плащанията с криптовалути, законът задължава и операторите на крипто борси да отказват транзакции, при които е възможно използването на такива активи като паричен заместител. Това означава, че крипто брокерите, които улесняват плащанията, сега са подчинени на националната платежна система, което от своя страна ги поставя под надзора на финансовия регулатор на страната.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: BitMEX разкрива кога може да свърши мечият пазар на Биткойн (BTC)
В документа се прави уговорката, че забраната може да бъде отменена при наличието на случаи, предвидени във федералните закони. Законът ще влезе в сила десет дни след официалното му публикуване.
По-рано юристи обсъдиха законопроекта за забрана на плащанията чрез DFA и посочиха спорните моменти в документа.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.