Нов вид ransomware се появи, който твърди, че функционира като WannaCry.
Този нов ransomware – подобно на WannaCry – изисква откуп в Биткойн, за да се предотврати изтриването на файловете на жертвите. Истината е, че изобщо не прави такова нещо.
Мързеливите хакери, които разработиха този злонамерен софтуер, го построиха като копие, възползващо се от репутацията на WannaCry, но имейлът, който изпраща, не криптира нищо. Вместо това, използва форма на психологически натиск върху жертвите си да се опитва да ги убеди, че ще има последици, ако не платят.
Националният център за отчитане на измамите и престъпленията в кибер пространството в Обединеното кралство издаде предупреждение.
Имейлите на WannaCry са предназначени да причинят паника и ви подмамват да вярвате, че вашият компютър е заразен с ransomware на WannaCry. В действителност имейлите са само фишинг, с които се опитват да изнудят пари. Имейлите твърдят, че всичките ви устройства са били хакнати и вашите файлове ще бъдат изтрити, освен ако не платите на измамниците в Биткойн“, се казва в предупреждението.
Хората, които получават този имейл, се съветват да го изтрият и да го докладват на компетентните органи. След това нищо друго не се случва, тъй като няма инсталирани файлове на нито едно устройство, което трябва да бъде премахнато.
От друга страна, истинският ransomware на WannaCry имаше такова въздействие върху световната сцена, че създаде репутация на Биткойн като най-използваната криптовалута за откупи. Той инфектира стотици хиляди компютри по целия свят, като нанесе щети и на някои организации.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.