Нов вид ransomware се появи, който твърди, че функционира като WannaCry.
Този нов ransomware – подобно на WannaCry – изисква откуп в Биткойн, за да се предотврати изтриването на файловете на жертвите. Истината е, че изобщо не прави такова нещо.
Мързеливите хакери, които разработиха този злонамерен софтуер, го построиха като копие, възползващо се от репутацията на WannaCry, но имейлът, който изпраща, не криптира нищо. Вместо това, използва форма на психологически натиск върху жертвите си да се опитва да ги убеди, че ще има последици, ако не платят.
Националният център за отчитане на измамите и престъпленията в кибер пространството в Обединеното кралство издаде предупреждение.
Имейлите на WannaCry са предназначени да причинят паника и ви подмамват да вярвате, че вашият компютър е заразен с ransomware на WannaCry. В действителност имейлите са само фишинг, с които се опитват да изнудят пари. Имейлите твърдят, че всичките ви устройства са били хакнати и вашите файлове ще бъдат изтрити, освен ако не платите на измамниците в Биткойн“, се казва в предупреждението.
Хората, които получават този имейл, се съветват да го изтрият и да го докладват на компетентните органи. След това нищо друго не се случва, тъй като няма инсталирани файлове на нито едно устройство, което трябва да бъде премахнато.
От друга страна, истинският ransomware на WannaCry имаше такова въздействие върху световната сцена, че създаде репутация на Биткойн като най-използваната криптовалута за откупи. Той инфектира стотици хиляди компютри по целия свят, като нанесе щети и на някои организации.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.