Нов вид ransomware се появи, който твърди, че функционира като WannaCry.
Този нов ransomware – подобно на WannaCry – изисква откуп в Биткойн, за да се предотврати изтриването на файловете на жертвите. Истината е, че изобщо не прави такова нещо.
Мързеливите хакери, които разработиха този злонамерен софтуер, го построиха като копие, възползващо се от репутацията на WannaCry, но имейлът, който изпраща, не криптира нищо. Вместо това, използва форма на психологически натиск върху жертвите си да се опитва да ги убеди, че ще има последици, ако не платят.
Националният център за отчитане на измамите и престъпленията в кибер пространството в Обединеното кралство издаде предупреждение.
Имейлите на WannaCry са предназначени да причинят паника и ви подмамват да вярвате, че вашият компютър е заразен с ransomware на WannaCry. В действителност имейлите са само фишинг, с които се опитват да изнудят пари. Имейлите твърдят, че всичките ви устройства са били хакнати и вашите файлове ще бъдат изтрити, освен ако не платите на измамниците в Биткойн“, се казва в предупреждението.
Хората, които получават този имейл, се съветват да го изтрият и да го докладват на компетентните органи. След това нищо друго не се случва, тъй като няма инсталирани файлове на нито едно устройство, което трябва да бъде премахнато.
От друга страна, истинският ransomware на WannaCry имаше такова въздействие върху световната сцена, че създаде репутация на Биткойн като най-използваната криптовалута за откупи. Той инфектира стотици хиляди компютри по целия свят, като нанесе щети и на някои организации.
Мъж от Масачузетс бе осъден на шест години затвор, след като федералните власти разкриха неговата нелицензирана крипто операция, която е изпрала над $1 милион под прикритието на бизнес с вендинг машини.
Децентрализираната борса Cetus, изградена върху блокчейна на Sui, бе засегната от един от най-големите DeFi експлойти за годината, като загуби над $220 милиона в крипто активи.
Паника обхвана децентрализираните пазари в четвъртък, след като предполагаема уязвимост в Cetus Protocol предизвика масивно изтичане на ликвидност в няколко токена, базирани на Sui.
Усилията на инвеститорите в Биткойн SV да получат милиарди обезщетения от големите крипто борси до голяма степен се провалиха в Апелативния съд на Обединеното кралство.