Ново проучване твърди, че EOS и ETH са били използвани за “wash trading” на борси за манипулиране на цените по време на многомилиардното ICO на EOS.
Ново проучване разгледа най-голямата продажба на токени в крипто индустрията, като твърди, че е имало манипулации по време на първичното предлагане на монети (ICO) на EOS преди четири години.
Изследователи от Тексаския университет изразиха нови опасения относно рекордните $4.362 млрд. в набрани средства от ICO-то на Block.one за блокчейна EOS през 2017 и 2018 г.
Проектът беше подкрепен от индустриални гиганти, включително съоснователя на PayPal Питър Тийл, заедно с мениджърите на хедж фондове Алън Хауърд и Луис Бейкън.
Изследването не обвинява самия Block.one в някакви нарушения и компанията цитира доклад, в който се посочва, че няма доказателства, че е замесена.
На 31-ви август професор Джон Грифин от Integra FEC публикува своите констатации в документ, озаглавен “Повторно ли се рециклираха ETH и EOS по време на първоначалното предлагане на монети на EOS?” -твърдейки, че уош търговията е изиграла ключова роля при подема на цената на EOS.
Според вестника и очертано в разследване на Bloomberg, за EOS се твърди, че е бил обект на изкуствено надуване на търговията на крипто борсите Binance и Bitfinex в опит да се бутат цените нагоре.
“Wash trading” описва процеса, при който предприятието действа едновременно като купувач и продавач на един и същ актив, за да подсили изкуствено обема или да манипулира цените.
Грифин пише, че изкуственото търсене от заподозрени сметки създава илюзията за търсене на токена и тласка цените нагоре:
Първо, това директно манипулира предлаганата цена на EOS нагоре чрез допълнително купуване и завишава пазарната стойност на криптовалутата. Второ, това създава фалшиво впечатление за стойността на токена, примамвайки другите да искат да закупят токена на ICO-то.
Изследването твърди, че са идентифицирани 21 акаунта, които са рециклирали токени на EOS по време на ICO-то. Заподозрените средства възлизат на 1.2 милиона ETH на стойност около $815 милиона по онова време. Етериум беше единствената криптовалута, използвана за закупуване на EOS по време на предлагането.
“2.895 милиона Етер ($1.721 милиарда), или 39% от Етерът, събран в [кампанията], също се проследява до портфейла за [ICO] на Bitfinex.”
Грифин не идентифицира собствениците на сметките и не обвини Block.one в уош търговия, но отбеляза:
Тези подозрителни сметки представляват почти една четвърт от покупките на EOS до края на масовата продажба.
Професор по право в юридическия факултет Корнел, Робърт К. Хокет, каза, че е работил повече от един месец върху историята заедно с медията Bloomberg – която публикува резултатите си на 2-ри септември.
Според Bloomberg, Block.one е отговорил на вестника, като се е позовал на документ от юли, създаден от адвокатската кантора Clifford Chance LLP, който твърди, че “няма доказателства, че Block.one е закупил токени на първичния пазар”.
Ирина Дилкинска беше екстрадирана от България към САЩ на 20 март, тъй като на следващия ден трябваше да се яви пред американския съдия Сара Нетбърн.
OneCoin проекта е основан през 2014 г. от Ружа Игнатова и Карл Себастиан Грийнууд, като последният е изправен пред до 60 години затвор, след като през декември се призна за виновен по множество обвинения.
Екипът, който стои зад Harvest Keeper dApp, е обвинен в измама, като се твърди, че е откраднал около $1 милион от потребителите.
Крипто общността следи отблизо най-големия хак при децентрализираните финанси (DeFi) за 2023 г., заради който Euler Finance загуби $197 милиона.