Неотдавнашно проучване на Института „Накамото“ разкри изненадващи данни за демографските характеристики на притежателите на Биткойн (BTC) в Съединените щати, като оспори общите предположения за типичния инвеститор в криптовалута.
Трой Крос и Андрю Пъркинс анализираха отговорите на анкети от 3,538 пълнолетни американци, за да вникнат в социално-политическите и моралните фактори, влияещи върху лицата, които притежават BTC.
Противно на стереотипа, че Биткойн ентусиастите са предимно либертарианци или дясно настроени, проучването установи, че сред собствениците на Биткойн има разнообразни политически идентичности.
Самият Крос заяви, че не са открили ясно изразени корелации в много аспекти – раса, етническа принадлежност, религия, семеен статус, доходи, образование или финансова грамотност – със собствеността на Биткойн. Въпреки това той добави, че възрастта и полът са единствените изключения.
Всъщност собствениците на Биткойн в САЩ са по-скоро по-млади и предимно мъже, със значително представителство на всички политически ориентации, включително тези, които се определят като „много либерални“.
Една от най-неочакваните констатации беше политическото разнообразие сред собствениците.
Крос сподели, че противно на общоприетите схващания, притежателите на Биткойн не се ориентират към политическата десница или либертарианството.
Данните показват, че собствениците на Биткойн отразяват по-широкото американско население, като са предимно умерени с по-малки консервативни и либерални групи.
Резултатите показват, че макар повечето притежатели на Биткойн да са умерени, случайно избран много либерален човек е по-вероятно да притежава Биткойн, отколкото случайно избран умерен.
Проучването разглежда също така дали определени морални ценности корелират със собствеността върху криптовалутата. Установено е, че сред собствениците са представени както либерални, така и консервативни морални ценности, без да има значителен уклон към едните за сметка на другите.
Най-определящите характеристики на собствениците на Биткойн са техните нива на познания и доверие в криптовалутата. Крос обясни, че притежаването на BTC е доста свързано с това колко даден притежател знае за Биткойн и дали го възприема като функционален, надежден и полезен.
Именно тези фактори – доверие, познания, полезност и възприемана моралност – значително отличават собствениците на BTC от тези, които не притежават дори части от токена.
Проучването стига до заключението, че типичният собственик на Биткойн не е ограничен в една политическа или демографска ниша, а се характеризира с по-висока степен на познаване и положително възприемане на функционалността и етичността на Биткойн.
Твърди се още, че 14% от американците, които притежават Биткойн, са тези, които са отделили време да разберат технологията и са формирали положително отношение към нея.
iShares ВТС Trust (IBIT) на BlackRock официално премина границата от 700,000 BTC, затвърждавайки позицията си на един от най-бързо развиващите се борсово търгувани фондове във финансовата история.
Биткойн може би се готви за значително движение, тъй като волатилността му продължава да се затяга, според крипто анализатора Аксел Адлер.
През юли се сблъскват две важни събития, които могат да определят бъдещето на Биткойн в САЩ – и двете свързани с администрацията на президента Тръмп и разширяващата се програма за криптовалути.
Продуктите за инвестиции в дигитални активи отбелязаха приток от $1.04 милиарда през миналата седмица, което доведе общите активи под управление (AuM) до рекордните $188 милиарда, според последния доклад на CoinShares.