Доминантността на алткойните вече е над 50%, според блокчейн данните - ето какво може да означава това за Биткойн.
Както е посочено от анализатор в публикация на CryptoQuant, устойчивите движения на пазара обикновено започват с възход на Биткойн. Индикаторът за домнинантност измерва процента от общия обем на търговията, за който допринася някоя криптовалута.
Когато стойността на този показател се повиши за някоя монета, това означава, че делът на обема на тази конкретна монета се увеличава, което показва, че има повишен интерес от страна на инвеститорите да търгуват. От друга страна, намаляването на доминантния дял предполага, че монетата губи инерция, тъй като не много притежатели я търгуват в сравнение с останалата част от пазара.
Исторически погледнато, Биткойн и Етериум доминират в по-голямата част от обема на пазара, тъй като комбинираната им доминантност обикновено се задържа над 50%. Имало е обаче и моменти, в които алткойните (различни от ETH) са обръщали тенденцията.
На графиката по-долу е показана тенденцията в доминантността на тези алткойни през последната година и половина:
Както е показано на графиката, по-големият обем на търговия на алткойните (без Етериум) наскоро се е увеличил и стойността на показателя вече е по-голяма от 50%. CryptoQuant подчерта предишни случаи на такава тенденция в графиката.
Изглежда, че обикновено винаги, когато тези алткойни са заемали по-голямата част от обема на търговията, цената на Биткойн е следвала известен спад. Според анализатора доминантността на алткойните обикновено се повишава над тази граница, когато инвеститорите се отегчават от BTC, така че вместо това започват да търгуват с алткойни. Тъй като тези монети по принцип носят по-висок риск от BTC, цените им са крехки и лесно могат да се сринат.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Лоша новина за крипто мечките – краят на низходящия тренд наближава
Поради тази причина ценовите движения, които започват с алткойни, могат да бъдат нестабилни. CryptoQuant изброява ICO балона през 2018 г., бичия ръст през втората половина на 2021 г. и Сливането на ETH като някои екстремни примери. От друга страна, движенията, при които Биткойн се е покачил първи, а Етериум/алткойните са го последвали, са по-здрави и устойчиви.
Ако съдим по историческите случаи, при които доминантността на алткойните минава границата от 50%, Биткойн може претърпи спад скоро. Това обаче не е сигурно, тъй като и преди е имало няколко обособени скока над това ниво, които в крайна сметка никога не са предизвикали забележими ефекти върху пазара. Също така, дори и да настъпи спад, степента му може да не е толкова интензивна, колкото в някои предишни примери.
Към момента на писане на статията Биткойн се търгува на цена от около $16,950, което представлява ръст от около 2% през последната седмица.
Въпросният сенатор също така внесе подобен законопроект, който има за цел да превърне Биткойн в законно платежно средство през 2022 г., но той постигна успех.
Крипто анализаторът Бенджамин Коуен сподели мнението си, че Етериум (ETH) го очаква значителен спад въпреки скока на цената му през този месец.
Известния икономист Алекс Крюгер изрази бичи настроения по отношение на Биткойн (BTC), заявявайки, че актива може да направи масивно рали през 2023 г.
Какви са цените на криптовалутите днес? Нека видим как се движи пазара и какво ни очаква.