Проучване на Reuters, публикувано във вторник, показа, че добивът на петрол в ОПЕК е нараснал през май.
Това увеличение се дължи на по-големия износ от Нигерия и Ирак, който балансира продължаващото намаляване на производството, въведено от някои членове като част от по-широко споразумение с алианса ОПЕК+.
Според проучването, в което са събрани данни от корабна информация и индустриални източници, ОПЕК е произвела 26.63 милиона барела дневно през май, което представлява увеличение със 145,000 барела дневно спрямо април. Това увеличение се случи, въпреки че Ирак, вторият по големина производител в ОПЕК, заедно с Казахстан (член на ОПЕК+), обещаха да компенсират предишното свръхпроизводство, като направят допълнителни съкращения през 2024 г.
По-рано през януари няколко членове на ОПЕК+, включително Русия и други съюзници, въведоха нови съкращения на производството в отговор на икономическите предизвикателства и рязкото увеличаване на доставките извън групата. Тези съкращения наскоро бяха удължени за третото тримесечие, след като първоначално бяха въведени до юни.
Проучването сочи, че Ирак и Нигерия са увеличили производството си с по 50,000 барела дневно, докато в Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства увеличението е било по-малко. Алжир е единственият член на ЕС, който е отбелязал спад поради поддръжка на петролните полета.
Общият добив на ОПЕК надхвърли заложената цел за деветте членове, обвързани със споразуменията за ограничаване на производството, с около 250,000 барела дневно, като основен принос за този излишък имаше Ирак.
Сред членовете на ОПЕК, които не са задължени да намалят производството, Иран и Венецуела отбелязаха леко увеличение на добива. Производството на Иран се доближава до петгодишния връх, достигнат през ноември 2023 г., което го прави едно от най-значителните увеличения на производството на ОПЕК през 2023 г., въпреки продължаващите санкции на САЩ.
Ripple Labs се оказа един от най-големите финансови поддръжници на встъпването в длъжност на Доналд Тръмп, предоставяйки близо $5 милиона само месеци преди федералните регулатори да започнат да смекчават позицията си спрямо компанията.
В момента европейските финансови органи са разделени по въпроса колко голяма заплаха за еврозоната представлявa позицията на Доналд Тръмп по отношение на криптовалутите.
Polygon излезе начело на NFT пазара, заемайки водеща позиция по седмичен обем на продажбите и надминавайки Етериум за пръв път от месеци насам.
Тъй като Южна Корея затяга правилата за криптовалутите през 2025 г., Bithumb се подготвя за IPO, като преструктурира операциите си.