НАЧАЛО Други

Произведенията на изкуството да са част от блокчейн

13.07.2018 13:07 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Произведенията на изкуството да са част от блокчейн

Ново публикувана патентна заявка се стреми да използва блокчейн технология за създаване и поддържане на верига на собственост за произведения на изкуството.

Патентната заявка, публикувана в Патентното ведомство на САЩ (USPTO) в четвъртък, изброява изобретателя на рамката като Хауърд Х. Шерин, патентен адвокат в Скотсдейл, Аризона. Според страницата на Шерин в LinkedIn, той вече работи в Силиконовата долина, където “учи и активно участва в крипто революцията, включително да изготвя множество заявки за Биткойн / Блокчейн патент.” Неговият уебсайт също така показва, че той приема Биткойн.

Пишейки в заявката за патент, Шерин отбелязва, че сертификатите за автентичност са от решаващо значение, за да позволят на продавачите да получат пълната стойност на своите произведения на изкуството в търгове и други продажби.

Сертификатите на хартия обаче са недостатъчни гаранции за произход.

Той пише:

Художниците в миналото издават хартиени сертификати за автентичност за всяко произведение на изкуството, което създават, така че да се увеличи стойността на всяка творба за следващите купувачи. Когато даден купувач има интерес да закупи произведение на изкуството от първия купувач, първият купувач може да представи удостоверението на хартия с произведения на изкуството, за да докаже своята законна и легитимна собственост върху него. Сертификатите на хартия обаче могат лесно да бъдат подправени, което значително намалява стойността и ефикасността на тази система за удостоверяване. Ето защо е необходима по-добра система за удостоверяване на изкуството, която не може да бъде заобиколена толкова лесно.

Шерин се надява да патентова система, която би позволила на творците да установят и прехвърлят права на собственост, използвайки блокчейна на Биткойн или друга крипто мрежа.

Разбира се, трудността при използването на блокчейн за установяване на верига на собственост е, че има елемент на доверие, свързан с първоначалната регистрация на собствеността.

Миналия месец например блокчейн критикът Terntce intoEden измами една такава услуга за произход – Verisart, която регистрира изкуството в блокчейна на Биткойн – предоставяйки им сертификат за автентичност, потвърждавайки, че той е нарисувал шедьовъра на Леонардо да Винчи от XVI в., “La Gioconda”, или по-известен като “Мона Лиза”.

Дори и сега, месец след като историята на Eden стана популярна в социалните медии, той е вписан като потвърден собственик на “Мона Лиза” – “факт”, който е постоянно гравиран в Биткойн блокчейна.

Системата, предложена от Шерин, изглежда използва подобна архитектура. Макар че собствеността се установява чрез адреси на Биткойн , тези данни се поддържат чрез уебсайт за централизирана верига за собственост (COO).

Следователно изглежда, че макар подобна система да може да увеличи лекотата, с която артистите могат да установят и прехвърлят права на собственост, тя все пак изисква страните да поставят доверието си в централизираното предприятие, което поддържа базата данни и проверява съдържащата се в нея информация.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Robinhood ще издаде собствена кредитна карта

Във вторник Robinhood Markets пусна нова кредитна карта, с която цели да разшири присъствието си на пазара на лични финанси и да увеличи броя на абонаментите за премиум ниво.

28.03.2024 20:30 1 мин. четене

БРИКС: Доларът се е сринал с 25% от 2020 година насам

Съединените щати преживяват значителни геополитически вълнения и се борят с инфлационния натиск. Ескалацията на лихвените проценти доведе до неустойчив икономически модел, изострен от усилията за дедоларизация в рамките на страните от БРИКС, което доведе до забележимо обезценяване на щатския долар през последните четири години.

28.03.2024 20:00 2 мин. четене

Как рецесията в Германия влияе на икономиките в Европейския съюз

Рецесията в Германия оказва силно влияние върху европейската икономика поради ключовата й роля в Европейския съюз (ЕС) и значимите й търговски отношения.

28.03.2024 17:00 2 мин. четене

KuCoin ли ще е следващият FTX?

Министерството на правосъдието на САЩ наскоро повдигна обвинения срещу KuCoin, глобална борса за криптовалути, и двамата ѝ основатели Чун Ган (известен като Майкъл) и Ке Танг (известен като Ерик).

28.03.2024 15:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.