Ново публикувана патентна заявка се стреми да използва блокчейн технология за създаване и поддържане на верига на собственост за произведения на изкуството.
Патентната заявка, публикувана в Патентното ведомство на САЩ (USPTO) в четвъртък, изброява изобретателя на рамката като Хауърд Х. Шерин, патентен адвокат в Скотсдейл, Аризона. Според страницата на Шерин в LinkedIn, той вече работи в Силиконовата долина, където „учи и активно участва в крипто революцията, включително да изготвя множество заявки за Биткойн / Блокчейн патент.“ Неговият уебсайт също така показва, че той приема Биткойн.
Пишейки в заявката за патент, Шерин отбелязва, че сертификатите за автентичност са от решаващо значение, за да позволят на продавачите да получат пълната стойност на своите произведения на изкуството в търгове и други продажби.
Той пише:
Художниците в миналото издават хартиени сертификати за автентичност за всяко произведение на изкуството, което създават, така че да се увеличи стойността на всяка творба за следващите купувачи. Когато даден купувач има интерес да закупи произведение на изкуството от първия купувач, първият купувач може да представи удостоверението на хартия с произведения на изкуството, за да докаже своята законна и легитимна собственост върху него. Сертификатите на хартия обаче могат лесно да бъдат подправени, което значително намалява стойността и ефикасността на тази система за удостоверяване. Ето защо е необходима по-добра система за удостоверяване на изкуството, която не може да бъде заобиколена толкова лесно.
Шерин се надява да патентова система, която би позволила на творците да установят и прехвърлят права на собственост, използвайки блокчейна на Биткойн или друга крипто мрежа.
Разбира се, трудността при използването на блокчейн за установяване на верига на собственост е, че има елемент на доверие, свързан с първоначалната регистрация на собствеността.
Миналия месец например блокчейн критикът Terntce intoEden измами една такава услуга за произход – Verisart, която регистрира изкуството в блокчейна на Биткойн – предоставяйки им сертификат за автентичност, потвърждавайки, че той е нарисувал шедьовъра на Леонардо да Винчи от XVI в., „La Gioconda“, или по-известен като „Мона Лиза“.
Системата, предложена от Шерин, изглежда използва подобна архитектура. Макар че собствеността се установява чрез адреси на Биткойн , тези данни се поддържат чрез уебсайт за централизирана верига за собственост (COO).
Следователно изглежда, че макар подобна система да може да увеличи лекотата, с която артистите могат да установят и прехвърлят права на собственост, тя все пак изисква страните да поставят доверието си в централизираното предприятие, което поддържа базата данни и проверява съдържащата се в нея информация.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Федералният съд в Тексас блокира Министерството на финансите на САЩ да наложи отново санкции срещу Tornado Cash, с което сложи край на дългогодишна правна сага.
Amazon предизвика кратка политическа полемика, след като обмисли идеята да покаже на купувачите как митата се отразяват на цените на продуктите – ход, който бързо предизвика остра реакция от страна на екипа на президента Тръмп.
Американската икономика се сблъска с трудности в началото на 2025 г., отбелязвайки спад от 0.3% на годишна база в БВП, което е в рязък контраст с растежа в края на 2024 г.
След двугодишно отсъствие, крипто кредитора Nexo се завръща на пазара в САЩ, управлявайки активи на стойност $11 милиарда и давайки сигнал за подновен оптимизъм за дигиталните финанси в страната.