През 2023 г., след трудната 2022 г., пазарът на акции отбеляза значителен подем, като S&P 500 и Nasdaq 100 се повишиха съответно с над 20% и 50%.
Възраждането на акциите беше подкрепено от стабилната икономика, стабилизиращите се нива на инфлация и потенциалното плато на лихвените проценти, което насърчи инвеститорите да се включат отново в пазара.
Понастоящем сред някои от пазарните участници има значителни спекулации относно устойчивостта на този бичи тренд през 2024 г. и дали не предстои икономическо забавяне, водещо до спад на фондовия пазар.
В тази статия може да видите основните прогнози на Уолстрийт за пазара на акции през 2024 г. Различните прогнози варират от потенциални икономически спадове до продължаване на продължаващия бичи пазар.
Една от перспективите, според прогнозата за 2024 г. на BCA Research, предполага вероятна рецесия, която може да предизвика колебание на S&P 500 в диапазона между 3,300 и 3,700 преди последващото възстановяване. Изследването посочва несигурен баланс между риск и възвръщаемост за акциите при липса на значителни корекции в паричната политика, което потенциално може да доведе до неблагоприятни пазарни условия.
От JPMorgan очертавават предпазлива картина, посочвайки фактори като високите оценки на акциите, повишаващите се лихвени проценти, отслабващите потребителски перспективи и геополитическите рискове, които допринасят за липсата на доверие в растежа на фондовия пазар за 2024 г.
За разлика от тях Morgan Stanley прогнозира относително стабилно пазарно представяне, но очаква продължаваща доминация на технологичните акции с мегакапацитет, като поставя под въпрос способността им да поддържат тази инерция в условията на предизвикателни макроикономически условия.
От Goldman Sachs предвиждат скромно повишение на S&P 500, обяснявайки го със стагнацията на пазара от 2022 г. насам. Те очакват около 8% възвръщаемост на цените и 10% обща възвръщаемост за глобалните акции, признавайки стабилните корпоративни печалби за ключова подкрепа, освен ако рецесия не наруши траекторията.
Bank of America остава оптимистично настроена, посочвайки стъпките на Федералния резерв в затягането на паричната политика и адаптивността на компаниите към по-високите лихвени проценти и инфлацията като фактори, укрепващи доверието в пазара.
Компании като RBC, Federated Hermes, Deutsche Bank и BMO изразиха различна степен на оптимизъм, посочвайки фактори като намаляващите нива на инфлация, стабилния растеж на БВП и силните основни пазарни тенденции като фактори, допринасящи за техните положителни прогнози.
Всяка от тях предвижда S&P 500 да достигне целеви стойности в диапазона от 5,000 до 5,100 пункта, като залага на различни икономически сценарии и пазарна динамика.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.