Търговците бързо намалиха бичите си позиции за суровия петрол миналата седмица, реагирайки на намаляващите премии и признаците за достатъчно предлагане на регионалните петролни пазари.
Нетната дълга позиция, показваща разликата между бичи и мечи залози, се срина до тримесечно дъно, тъй като портфолио мениджърите отървават от дълги позиции. Това подтикна технически продажби, тласкайки цените на Brent до около $80, а WTI Crude под $80 за барел през май.
Според данни от борси, събрани от Reuters, портфолио мениджърите са продали еквивалента на 143 милиона барела в шестте най-значими фючърсни и опционни договора за суров петрол и горива през последната седмица до 7 май. Най-значителният спад в бичи позиции бяха наблюдавани при Brent и WTI, заедно с продажбата на американски бензин и европейски договори за деривати на газьол.
Настроенията сред хедж фондовете и други финансови мениджъри се изместиха от умерено възходящи към силно мечи в началото на май, тъй като напрежението между Иран и Израел отслабна и движението на петролните запаси предполагаше по-слаб пазар от очакваното преди. Ситуацията беше различна в началото на април, когато повишеното напрежение в Близкия изток доведе до скок на рисковата премия при търговията с цените на петрола.
Преди месец Brent отбеляза утрояване на нетната си дълга позиция от началото на декември, основно водено от ескалиращите геополитически рискове. Въпреки това потенциалът за скок до $100 изглеждаше далечен до края на април, тъй като премиите намаляха и търговските запаси от суров петрол и гориво се натрупаха, особено на пазара в САЩ.
Оле Хансен от Saxo Bank отбеляза, че дългите позиции за суров петрол са били намалени с най-бързите темпове от март 2023 г. Това доведе до продължаване на продажбите в енергийния сектор, задействайки технически продажби на договори за суров петрол и горива. Комбинираната нетна позиция в Brent и WTI падна до най-ниското си ниво от три месеца насам, като спекулантите намалиха значително своите нетни дълги позиции и в двата договора.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.